Jak spočítat, kolik odpadků lidé vyhodí v příštích letech? Vědci z Brna na to vytvořili aplikaci

Kolik odpadu lidé a firmy v Česku vyprodukují v následujících patnácti letech, dokáže předpovědět webová aplikace. Využívat ji bude hlavně ministerstvo životního prostředí. Aplikaci vyvinul tým výzkumníků z Vysokého učení technického (VUT) v Brně a z výsledků jejich prognóz vyplunulo, že množství odpadů setrvale roste.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Směsný odpad (ilustrační foto)

Směsný odpad (ilustrační foto) | Foto: RitaE | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Webová aplikace Tiramiso odhaduje budoucí množství odpadu pomocí matematického modelu, který se opírá o data z uplynulých let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se bude vyvíjet množství odpadu v Česku v následujících patnácti letech? To dokáže předpovědět webová aplikace od výzkumníků z Vysokého učení technického v Brně. Poslechněte si podrobnosti

„Dat z minulosti je ale málo. Klasické statistické modely selhávají a my jsme museli přijít s vlastní metodikou, jak si s tím poradit,“ přibližuje vedoucí výzkumu Martin Pavlas z Fakulty strojního inženýrství.

Kromě toho dokáže program zobrazit i různé scénáře předpokládaného vývoje, kdyby třeba lidé začali víc třídit plasty.

Aplikaci Tiramiso mohou využívat také kraje nebo investoři z Brna. Primárně ale bude sloužit ministerstvu životního prostředí.

„A to pro sestavení plánu odpadového hospodářství, který se bude zpracovávat v letošním roce. Ministerstvo vidí výhled, kam trendy směřují. Může si pak stanovit svoje vlastní cíle. To v aplikaci udělá pomocí definování scénářů,“ říká Pavlas.

Miliony tun odpadů

Podle výsledků prognóz množství odpadů setrvale roste.

Plastový odpad je velkou bolestí světových oceánů. Řešením by podle vědců z Brna mohly být sinice

Číst článek

„Pokud se trendy nezmění, tak zhruba v roce 2035 můžeme očekávat celkové množství 50 milionů tun vyprodukovaných odpadů. Sledovanou skupinou jsou taky komunální odpady, i jejich produkce roste. Výhledově by se mohla pohybovat kolem 600 kilogramů na jednu osobu. Teď jsme okolo 570 kilogramů na osobu a rok,“ upozorňuje Pavlas.

Problémem ale není jen běžný odpad. „Významný svým množstvím je také stavební odpad a důležitý je i zdravotnický. Tyto dva totiž mají specifické vlastnosti a problematické je jejich zpracování,“ dodává vedoucí projektu.

Terénní výzkum

Než se výzkumníci pustili do aplikace, provedli terénní výzkum. V popelnicích nacházeli třeba plastové obaly od sýrů a uzenin. „Jednalo se o PET lahve i obalový papír,“ přibližuje Jiří Gregor z Vysokého učení technického, který měl na starost terénní část výzkumu.

Rozbory dělali v celkem 13 lokalitách po celém Česku. „Řešili jsme venkovskou zástavbu, rodinné domy a sídliště. Snažili jsme se vzorkovat jedenkrát měsíčně,“ říká Gregor.

Kdyby lidé víc třídili, mohl by se počet odpadků v černých popelnicích snížit až o třetinu.

Barbora Kroutilíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme