Špioni sbírali informace z izraelských vojenských základen. Data získali díky aplikaci na běhání

Zatím neznámí špioni úspěšně sledovali, kdo se pohybuje po přísně střežených izraelských vojenských základnách. Nepotřebovali k tomu ani drony, ani špionážní družice. Stačila jedna obyčejná mobilní aplikace, kterou mají lidé běžně ve svém mobilu.

Tento článek je více než rok starý.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Díky aplikaci Strava získali špioni data z izraelských vojenských základen

Díky aplikaci Strava získali špioni data z izraelských vojenských základen | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Aplikaci nazvanou Strava, určenou k měření běhu nebo jízdy na kole, mají ve svém mobilu především aktivní sportovci. Funguje také jako sociální síť, kde mohou lidé interagovat.

Běžci mohou mimo jiné označit vybraný úsek, na kterém pak nepřímo závodí s ostatními. Autor úseku také vidí, kdo jím proběhl. Špionům se tak zcela legálně podařilo vytvořit závodní úseky uvnitř střežené základny a měli přehled o tom, kdo se v ní pohybuje.

Vlády mnohých zemí údajně špehovaly novináře. Používaly k tomu program izraelské společnosti

Číst článek

Informací o pachateli ale mnoho není. Způsob využití aplikace odhalila izraelská organizace FakeReporter. Autor úseku uvedl jako své bydliště Boston ve Spojených státech, může se ale samozřejmě jednat o podvrh.

Pachatel tedy v zásadě jen využil možnosti aplikace a neprovedl nic nezákonného. Úseky musel podvrhnout, což není složitá technologie. Dělají to i někteří uživatelé, aby ostatní přesvědčili, že jsou rychlejší.

Jednotlivé běžce se částečně podařilo identifikovat díky nastavené ochraně soukromí, která v aplikaci není příliš zabezpečená. I když má někdo profil nastavený jako soukromý, na závodním úseku se zobrazuje jeho profilová fotografie a iniciály. U každého běhu se tyto informace musí vypnout ručně, což lidé často nedělají.

Autor po Izraeli vytvořil i další úseky, což mu pomáhalo s identifikací lidí a mohl vědět, odkud a kam kdo běhá.

Přísně střežené základny

Jeden z běžců, u kterého se podařilo zjistit, že byl takto dohledaný, Stravu použil při veřejném závodě, který vyhrál a následně nebylo složité najít jeho jméno v novinách.

Špioni také sledovali například zařízení tajných služeb nebo některé z velmi přísně střežených vojenských základen. Ty podle listu The Guardian bývají spojovány s izraelským jaderným programem, jedná se tedy o ty nejhlídanější.

Zneužít jde technologii všech výrobců, říká odborník Aleš Špidla k výrobkům firmy Huawei

Číst článek

Je pravděpodobné, že jde o poměrně široký přehled zařízení, úseky se totiž nacházely po celé zemi. Kompletní seznam ale z bezpečnostních důvodů známý není.

Aplikace Strava nemá problémy s únikem dat poprvé. Před několika lety nechtěně odhalila některé utajené vojenské základny americké armády. Zveřejnila totiž celosvětovou vizualizaci míst, kde se aktivně běhá. To znamená, že místa více svítí.

Na základnách vojáci trénují, mají například chytré hodinky, které měří, jakou vzdálenost uběhli. Základny jsou navíc často v místech, kde by nikdo jiný nebyl.

Z map tedy bylo možné zjistit základny ze Sýrie, Afghánistánu nebo afrického Džibuti a samozřejmě i základny na americkém území.

Mapy navíc i dobře označují cesty, kde vojáci běhají, a které by nebyly známé jinak než ze špionážních družic. Z dat Stravy se navíc daly špehovat i přesuny vojáků mezi základnami.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme