Apple a Google stáhly hru Fortnite z databáze mobilních aplikací. Herní studio reagovalo žalobami

Technologičtí giganti Apple a Google ve čtvrtek odstranili úspěšnou hru Fortnite ze svých nabídek mobilních aplikací kvůli aktualizaci, která údajně porušuje jejich pravidla o platbách uvnitř aplikací. Herní studio Epic Games reagovalo vznesením žalob proti oběma společnostem, které obviňuje z monopolistického chování.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fortnite: Kapitola 2 | Foto: Fortnite.com | Zdroj: Repro YouTube

Příčinou konfliktu je snaha Epic Games obejít Apple a Google při platbách provedených uvnitř mobilní verze jeho hry, z nichž určitá část běžně putuje za provozovateli obchodů s aplikacemi.

Vývojáři ale ve čtvrtek podle webu The Verge bez konzultace se dvěma uvedenými společnostmi svoji hru aktualizovali a nabídli hráčům nový způsob platby, bez odvodu pro Apple a Google. Ceny byly u nového způsobu o 20 procent nižší než při dosavadních převodech.

Místo na hřišti u konzole. Odreagování na playstationu může u fotbalistů vést i k závislosti

Číst článek

Jako první zareagoval Apple. Fortnite vyloučil z virtuálního obchodu App Store s tím, že Epic Games po dekádu trvajícím partnerství spustilo novou funkci s „výslovným záměrem porušit pravidla App Store“.

Podle agentury Reuters se analytici domnívají, že hry stojí za největším dílem transakcí v rámci App Store, které jsou zase pro Apple hlavním pilířem příjmů ze služeb. U většiny plateb uvnitř her či u předplatného aplikací si Apple ponechává 15 až 30 procent.

Google proti Fortnite zakročil ve čtvrtek večer. Mluvčí společnosti sdělil, že Epic Games porušilo pravidlo jeho obchodu Play Store, podle kterého vývojáři zahrnutých aplikací musí u produktů uvnitř videoher používat platební systém od Googlu. „Vítáme však možnost pokračovat v diskusích s Epic a přivést Fortnite zpět do Google Play,“ dodává prohlášení.

‚Moloch Apple‘

Epic Games obě společnosti ihned zažalovalo, přičemž nežádá žádné odškodné, nýbrž soudní příkazy, které by zastavily mnohé z praktik Applu a Googlu týkajících se platforem pro aplikace.

„Apple se stal tím, proti čemu se kdysi bouřil: molochem, který se snaží kontrolovat trh, blokovat konkurenci a potlačovat inovace. Apple je větší, mocnější, více opevněný a škodlivější, než byli monopolisté minulosti,“ uvádí žaloba předložená soudu v Kalifornii.

Student dva roky staví Černobyl ve hře Minecraft. ‚Síla úspěchu spočívá ve vytrvalosti,‘ popisuje

Číst článek

Obviněním z chování, které poškozuje konkurenci i spotřebitele, čelily Apple a Google i při nedávném slyšení v americkém Kongresu se šéfy celkem čtyř velkých technologických firem. Výkonný ředitel Applu Tim Cook tehdy řekl, že jeho společnost nepokřivuje tržní mechanismy, protože nedisponuje většinovým podílem na žádném z trhů, na nichž operuje.

Stížnost Epic Games ale má za to, že distribuce aplikací pro zařízení od Applu a platby v těchto aplikacích pro právní účely představují samostatný trh, protože uživatelé zřídkakdy tento ekosystém opouští.

Hra Fortnite uvedená v roce 2017 dosáhla masivní popularity zejména mezi mladými hráči, nainstalovat si ji lidé mohou bezplatně. Mnozí ji hrají převážně na počítači nebo herních konzolích a mobilní verzi používají jako zálohu, píše Reuters.

Stažení z App Store znamená, že si ji nemohou stáhnout noví zájemci a že stávající hráči nebudou dostávat aktualizace. Hra by ale na zařízeních, kde už je instalovaná, měla nadále fungovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme