Apple v Rusku pozastavil službu Apple Pay pro platební systém Mir. V zemi končí i platforma Spotify

Technologický gigant Apple pozastavil svou službu Apple Pay pro ruský systém platebních karet Mir. S odvoláním na největší ruskou banku Sberbank o tom v pátek informovala agentura Reuters. Americká firma tak uzavřela skulinu, s jejíž pomocí ruští uživatelé službu Apple Pay používali. Své působení v Rusku ukončí i švédská streamovací platforma Spotify.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezkontaktní platbu mobilem podporuje v některých zemích několik výrobců mobilních telefonů. (Ilustrační snímek)

Apple pozastavil svou službu Apple Pay pro ruský systém platebních karet Mir (ilustrační foto) | Foto: Jonas Leupe | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Apple v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu pozastavil na začátku března prodej všech svých výrobků v Rusku a omezil fungování Apple Pay a dalších služeb v zemi. Ruský systém Mir však zůstal k Apple Pay připojen až do čtvrtka, uvedl ruský Národní systém platebních karet (NSPK).

Po facebooku došlo i na instagram. Rusko umlčelo další sociální síť, podle cenzorů šíří nenávistný obsah

Číst článek

„Společnost Apple informovala NSPK, že pozastavuje podporu karet Mir v platební službě Apple Pay. Od 24. března nemohou uživatelé do služby přidávat nové karty Mir. Společnost Apple během několika následujících dnů zastaví všechny operace dříve přidaných karet,“ uvedla v pátek NSPK.

Americká firma o svém rozhodnutí dále omezit přístup ke službě Apple Pay uvědomila bankovní dům Sberbank. „Další používání karet Mir v Apple Pay nebude možné,“ uvedl největší ruský věřitel.

Končí i Spotify

Švédská streamovací platforma Spotify v pátek oznámila, že pozastaví poskytování svých služeb v Rusku. Odůvodnila to novými ruskými zákony, které tvrdě trestají kritiku úřadů a armády, uvedla agentura Reuters. Spotify již dříve uzavřela svou kancelář v Moskvě kvůli „nevyprovokovanému útoku na Ukrajinu“ ze strany Ruska.

S válkou přišlo blokování webů. Jak ho obcházejí v Rusku, Číně i Česku?

Číst článek

Spotify uvedla, že chtěla ponechat aktivní své služby v Rusku, aby nadále mohla poskytovat ruským posluchačům „věrohodné a nezávislé informace“ z regionu. Nově schválené ruské zákony ale podle společnosti ohrožují bezpečnost jejích zaměstnanců a v některých případech i posluchačů.

Ruský parlament tento týden schválil zákon, který trestá až 15 lety vězení šíření nepravdivých zpráv o činnosti ruských státní orgánů v zahraničí. Již dříve Duma schválila obdobný zákon týkající se armády. Kritici se domnívají, že Kreml chce těmito zákony zabránit šíření informací, které nejsou přesně v souladu s jeho výkladem působení ruských sil na Ukrajině. Kvůli novým zákonům z Ruska odešli zpravodajové řady zahraničních médií.

Od začátku invaze přerušilo své aktivity v Rusku mnoho evropských firem. Mohou za to sankce a také obavy z negativních dopadů na dobré jméno firmy. Své služby přestala v Rusku poskytovat také streamovací platforma Netflix. Do svého výběru nechtěla zařadit kanály ruské státní televize, jak to vyžaduje ruská legislativa.

Spotify je jedna z největších zvukových streamovacích platforem na světě. Podle údajů firmy měla na konci loňského roku přes 400 milionů uživatelů, z nichž 180 milionů mělo placené předplatné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme