Biometrický hrudní pás kontroluje stres vojáků nebo hasičů, nový systém vyvíjí na ČVUT

Mít v reálném čase informaci o fyzickém stavu jednotek v akci je nesmírně cenné. Bioinženýři z ČVUT proto vyvíjejí chytrý pás s názvem Flexiguard. Velitel může díky informacím z pásu sledovat celou jednotku a zavčas zjistit, že se s jeho kolegy něco děje, a odvolat je z operace. Systém je přesnější a spolehlivější než mobilní aplikace a má řadu rozšiřujících modulů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zobrazovací jednotka ukazuje celou jednotku a základní parametry nebo detailněji jednotlivce.

Zobrazovací jednotka ukazuje celou jednotku a základní parametry nebo detailněji jednotlivce. | Zdroj: FBMI ČVUT

Tomáš Veselý z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT patří k vývojářům speciálního biometrického systému. Černý pás s krabičkou se umisťuje na hrudník člena jednotky a získaná data bezdrátově odesílá na zobrazovací jednotku, kterou může být notebook nebo chytrý telefon.  

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, co o Flexiguardu zjistila redaktorka Martina Pouchlá na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT

Velitel zásahu pak na zobrazovací jednotce kontroluje parametry jednotlivých probandů.  Při frekvenci 93 tepů za minutu, teplotou kůže 34,1°C  a vlhkostí pod oděvem 35 % se u průměrného člověka dá určit, že je zcela v pořádku a není vystaven žádné stresové situaci. „Tepová frekvence by musela být řádově dvojnásobná, aby velitel zásahu začal uvažovat o stažení takového probanda,“ dodává Tomáš Veselý.

Lepší než sporttester

Flexiguard je oproti různým sporttestrů odlišný v několika ohledech. Sporttestr je zařízení, které dokáže sbírat údaje o fyzické aktivitě člověka, je mnohem menší, ale údaje odesílá jen na v rámci desítek metrů na hodinky sportovce. Na vojákovi se standardní velikostí 80 kg a 180 cm se pás na hrudníku ztratí a voják o něm neví.

Černý pás s měřícím přístrojem se umisťuje na hrudník. | Zdroj: FBMI ČVUT

Speciální biometrický systém mnohonásobně převyšuje funkce sporttestrů i co se týče jejich přesnosti. Mezi sledované parametry patří například zmiňovaná tepová frekvence, vlhkost, pohyb těla, přítomnost explozivních látek nebo radiace. Data se pak odesílají bezdrátově na mnohem větší vzdálenosti než u sporttestrů. Na zobrazovací jednotce je buď vidět celá skupina záchranářů nebo hasičů se základními parametry, nebo detailně každý z jejich členů.

Software pro přenos dat vymýšlí Lukáš Kučera s týmem šesti až sedmi lidí. Každý z týmu se podílel na nějaké části, od komunikace senzorů po vývoj zapouzdření, které jeden z týmu dotáhl až do vodotěsnosti.

Pásmo RC modelů

Pro přenos dat využívá Flexiguard stejné pásmo jako RC modely. Vývojáři využívají frekvenční pásmo, které nemá vysoký datový tok. „Není to Wi-Fi, ale je to subgigaherzové pásmo, abychom zaručili nějaký přenos jednotek v rámci pásma, tak datový tok omezujeme na minimum,“ říká Lukáš Kučera.

Biometrickou jednotku testovali hasiči v Jihlavě. | Zdroj: FBMI ČVUT

Dosah ve volném prostoru je v řádech kilometrů. Záleží na přítomnosti dalších vysílačů, které by signál mohly případně rušit. Přístroj se poradí i s prostory uvnitř budov. Tým z ČVUT dosah zkoušel v několikapatrové železobetonové budově s hasiči v Jihlavě. „Byla zakouřená celá budova a hasiči hledali kolegy. Pokrylo to sklepení až třetí patro. Velitel měl u sebe monitorovací část a mohl sledovat jednotlivé hasiče a prostor byl bez problému pokryt,“ dodává Veselý.

Martina Pouchlá, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme