Budou místo dětí chodit do školy roboti? Nizozemský start-up pomáhá dlouhodobě nemocným

Vzácná genetická porucha brání sedmnáctileté Jade Gaddové takřka opouštět svůj dům. Jade si tak musela odpustit život, které ostatní dívky jejím věku pokládají za samozřejmost. Jade nemůže ani navštěvovat školu, jelikož by se její nemoc mohla projevit i během vyučování. Zcela izolovaná od svých vrstevníků byla až do doby, než potkala Bee - robota s označením AV1.

Tento článek je více než rok starý.

Uvnitř video Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Když jsem ji poprvé uviděla, řekla jsem si, že všechno změní,“ vzpomíná na videu serveru Bloomberg Jade, která trpí Ehlers-Danlosovým syndromem. Tedy nemocí, která způsobuje nadměrnou ohybnost kloubů a snižuje odolnost kůže.

Nejen kvůli tomuto se Jade, ale i další teenageři nemohou dostat do společnosti, a tak nizozemský start-up vymyslel robota, který je s okolním světem propojí.

AV1, jak mu společnost No Isolation říká, je zhruba 30 centimetrů vysoký a má zabudovány kamery. Funguje tak, že ho kdokoliv může vzít s sebou a nemocný školák pak může prostřednictvím aplikace na mobilu nebo tabletu sledovat dění mimo domov.

Robotího avatara si můžete pronajmout na šest měsíců nebo na celý rok. Roční cena AV1 je podle webových stránek startupu 1800 liber, tedy asi 51 tisíc korun. V ceně jsou ale neomezený 4G internet pro přenos videa, podpora a aktualizace robota.

Kromě videa má Bee i mikrofon a reproduktory. Funguje tedy asi jako vysílačka – Jade může mluvit se svojí matkou, i když vedle ní sedí Bee.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme