VIDEO: Odtajněné záběry ukazují největší jaderný výbuch. Podívejte se na ničivou sílu Car-bomby
Nejsilnější jadernou bombu odpálil před téměř 60 lety Sovětský svaz. Výbuch vodíkové Car-bomby byl mnohem větší než atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki. Ruská státní korporace Rosatom nyní zveřejnila dříve tajné záběry z testu.
Sovětský svaz se pod vedením Nikity Chruščova v časech studené války účastnil závodů ve zbrojení. A v padesátých letech začal vyvíjet obří Car-bombu (RDS-220). Vážila zhruba 27 tun, byla osm metrů dlouhá a v průměru měla dva metry.
Vodíková bomba
Princip vodíkové bomby je založen na slučování jader izotopů vodíku. Funguje tak, že klasický atomový výbuch vytvoří počáteční teplotu několika milionů stupňů Celsia, která rozběhne jadernou fúzi. Klasická atomová bomba je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů. Vodíkovou bombu testovalo v minulosti pouze pět jaderných mocností: USA, Sovětský svaz, Velká Británie, Čína a Francie.
„Tehdy probíhal závod, kdo bude mít větší bombu. A Sověti zvítězili,“ popsal pro The New York Times historik Robert S. Norris.
Speciálně upravený čtyřmotorový turbovrtulový bombardér Tupolev Tu-95V ji 30. října 1961 dopravil k neobydlené oblasti nad ostrovem Nová země v Barentsově moři, kde ji shodil z výšky 10,5 kilometru.
Bomba měla téměř tunový padák, aby se zpomalil její pád a posádka letadla mohla uniknout do dostatečné vzdálenosti od epicentra výbuchu. Ten nastal ve výšce čtyř kilometrů nad povrchem.
Ohnivá koule o teplotě řádově milionů stupňů Celsia zasáhla zemský povrch, kde způsobila kráter a zemětřesení o síle přes pět stupňů Richterovy škály. Smrtelnou dávkou radioaktivity ale byla kontaminována oblast o průměru 180 kilometrů. Rázová vlna pak třikrát obletěla Zemi.
Odtajněné video
Ruská státní korporace Rosatom pak minulý týden ve čtvrtek zveřejnila odtajněné dokumentární záběry o největším výbuchu vodíkové bomby na světě. A to u příležitosti 75. výročí vzniku ruského jaderného průmyslu, jak upozornil server The Barents Observer. Čtyřicetiminutové video ukazuje z několika úhlů a vzdáleností charakteristický oblak připomínající atomový hřib.
‚Jasnější než tisíc sluncí.‘ Před 75 lety USA v rámci operace Trinity odpálily první atomovou bombu
Číst článek
Jaderný historik Alex Wellerstein pak pro The New York Times uvedl, že považuje video za pěkné doplnění informací, které již pronikly na veřejnost. Popis bomby je podle něj obsáhlejší, nicméně se vyhýbá tajným technickým podrobnostem. Dosud byly známé jen fotografie a kratičké filmové záběry exploze.
Nejsilnější jaderná bomba měla sílu 50 tisíc kilotun TNT. Pro srovnání: nejsilnější americká vodíková bomba Castle Bravo odpálená v roce 1954 na atolu Bikini měla sílu 15 tisíc kilotun TNT. A americké atomové bomby svržené na japonská města Hirošimu a Nagasaki v srpnu 1945 měly sílu 13 a 20 kilotun TNT.
Na konstrukci Car-bomby se podílel i pozdější nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov, který po testu začal vystupovat proti jaderným zbraním.
Byl též jedním z iniciátorů sovětsko-britsko-americké Smlouvy o zákazu pokusů s jadernými zbraněmi v ovzduší, kosmickém prostoru a pod vodou z roku 1963, což byla první mezinárodní smlouva o omezení jaderného zbrojení.