Před 40 lety vyrobil Philips první CD. Jejich návrat je podle experta nepravděpodobný

Před čtyřiceti lety vyrobila firma Philips v Německu první kompaktní disk. Cédéčka postupně nahrazovala gramofonové desky a audiokazety a doslova změnila hudební průmysl. V průběhu 80. let se kompaktní disky poměrně rychle rozšířily do celého světa. Nabízely totiž kvalitnější zvukový záznam.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před čtyřiceti lety vyrobila firma Philips v Německu první kompaktní disk

Před čtyřiceti lety vyrobila firma Philips v Německu první kompaktní disk | Zdroj: Profimedia

17. srpna roku 1982 ve světě odstartovala digitální revoluce – firma Philips vyrobila první kompaktní disky pro běžné posluchače. První nahrávkou pak bylo album The Visitors od skupiny ABBA.

Do Česka se cédéčka dostala na konci 80. let. Zlatým věkem prodeje kompaktních disků na domácím trhu byl přelom tisíciletí.

„Vrcholem byl rok 2000, kdy bylo prodáno 4,5 milionu kusů těchto nosičů. Postupně s nástupem mp3 formátu, s rozvojem internetového připojení a s nástupem digitálních hudebních služeb prodeje CD nosičů klesají,“ popsal před časem v rozhlasovém vysílání právník České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu Leoš Bednář.

Podle hudebního producenta a skladatele Petra Ostrouchova se zřejmě obliba kompaktních disků už nevrátí – na rozdíl od stoupajícího zájmu o vinylové desky.

Počítačová myš slaví půl století. Patent číslo 3.541,541 změnil svět

Číst článek

„Myslím si, že tady není vůbec žádný důvod, aby k nějaké renesanci došlo, protože v té kvalitě, ve které je to reprodukováno na CD, je to už dnes běžně přístupné veřejnosti online. Takže tam není v kvalitě rozdíl. Pochopitelně mp3 jsou komprimovaný formát, takže kvality CD nedosahují, ale audiofilové se online pídí po souborech ve vysokém rozlišení,“ řekl.

Stále se ale najdou lidé, kteří cédéčka kupují. „Album je třeba doprovozeno nějakou hezkou grafikou, obsáhlým bookletem, což bohužel digitální služby ve své většině vůbec neposkytují. Druhý důvod je ten, že jsem příznivcem toho, aby alba byla konzumována jako alba, a ne jako takzvané tracky. Takže někdo vytvoří album jako kolekci, která dává smysl a umožňuje nějaký kontinuální zážitek,“ dodává Ostrouchov.

V dnešní době chodí lidé za hudebními zážitky především na populární streamovací platformy.

Eliška Balcárková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme