Cédéček se za 35 let prodaly miliardy kusů. V Česku svůj zlatý věk měly v roce 2000

Přesně před 35 lety vyrobila firma Philips v Německu první kompaktní disk. První hudební nahrávkou na CD bylo album The Visitors skupiny ABBA. Kompaktní disky byly v době svého nástupu považovány za technický zázrak.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kompaktní disky, neboli cédéčka

Kompaktní disky, neboli cédéčka | Foto: Brett_Hondow | Zdroj: Pixabay

Pokud budeme vycházet z odhadu společnosti Philips, prodaly se na světě stovky miliard kompaktních disků. Firma už před deseti lety uvedla, že ačkoliv je jedno CD tenké pouze milimetr a dvě desetiny, všechna prodaná cédéčka navršená na sebe by už tehdy šestkrát obtočila Zemi v úrovni rovníku.

Český zlatý věk? 1998-2002

Za zlatý věk prodejů cédéček s hudbou můžeme v Česku označit rozmezí let 1998 až 2002, říká Leoš Bednář, právník České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu.

CD, kompaktní disk, cédéčka | Foto: Security | Zdroj: Pixabay

„Vrcholem byl rok 2000, kdy bylo prodáno 4,5 milionu kusů těchto nosičů. A postupně s nástupem mp3 formátu, s rozvojem internetového připojení a s nástupem digitálních hudebních služeb prodeje CD nosičů klesají a v současné době je prodej okolo jednoho milionu kusů ročně,“ řekl Radiožurnálu Bednář. Existuje tedy stále poměrně početná skupina lidí, které toho médium zajímá.

Ale mají hudební cédéčka stále budoucnost? Podle Michala Máka, marketingového manažera hudebního vydavatelství Supraphon, mají. „CD nosič další leta, možná desítky let, bude existovat, i když ve speciální podobě, ve speciální výpravě, s kvalitním obalem, s výpravným formátem,“ uvedl Máka pro Radiožurnál.

Nejde jen o hudbu

Řadě zákazníků totiž vyhovuje, že cédéčko je fyzická věc, nejen digitální album, které si zaplatí a stáhnou z e-shopu nebo poslechnou on-line. Lidé oceňují, že si donesou nahrávku zabalenou v celofánu, kde najdou doprovodné materiály, třeba booklet s fotkami a informace o nahrávce.

Sluchátka a gramofonové desky | Foto: StockSnap | Zdroj: Pixabay

Mnozí hudební fajnšmekři mluví o tom, že největším zážitkem je pro ně poslech z gramofonové desky. Cédéčko ale nabízí kvalitnější záznam než jsou LP desky, má vyšší takzvaný dynamický rozsah.

Nejde ale jen o samotnou technickou podstatu média. Mistři zvuku přistupují jinak k práci s gramofonovou deskou, cédéčkém nebo třeba elektronickým albem pro on-line distribuci, říká Ondřej Urban, vedoucí zvukového studia Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze.

„Souvisí to s tím, že cédéčko před těma 35 lety, když nastoupilo, tak nabídlo obrovský dynamický rozsah, to znamená rozsah těch nejslabších a nejsilnějších míst, které v nahrávce se vyskytují, což samozřejmě má výhody i nevýhody,“ uvedl Urban pro Radiožurnál.

Poslech desky je obřad

Zvukaři byli podle Urbana vlastnostmi cédéčka okouzlení, jenže nahrávky s vysokým dynamickým rozsahem se dají jen obtížně poslouchat například v autě, protože by zkrátka některé pasáže nebyly slyšet.

Gramofonová deska neboli gramodeska, známá těž jako vinylová deska nebo prostě jen vinyl | Foto: SofiLayla | Zdroj: Pixabay

Zatímco kvalita nahrávek na CD kolísá, u LP desky jsou pravidla podle Urbana jasně daná, třeba proto, aby při výrobě nedošlo k prořezu drážek. Navíc poslech desky je určitě obřadnější záležitostí než třeba poslech hudby z mobilu v tramvaji. Tedy digitální záznam zvuku může být velmi kvalitní, ale záleží, v jakém prostředí chceme hudbu poslouchat.

První hudební nahrávkou na CD bylo album The Visitors skupiny ABBA:

Ondřej Luštinec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme