Chata Prašivá v Beskydech ekologicky hospodaří s dešťovou vodou. Její kvalitu monitorují počítače

Provozovatelé horské chaty Prašivá v Beskydech opět investovali do ekologie. Většinu vody, která dopadne na střechy objektu, zachytí do odpadních jímek. Pak ji použijí na splachování v nově postavených ekologických toaletách, uvádí jeden z provozovatelů chaty z roku 1921 Martin Stiller. Kvalitu vody ve studnách hlídá počítač. Všechny investice jsou součástí obnovy objektu. Práce začaly v roce 2015 a zatím stály okolo tří milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Vyšní Lhoty (Frýdecko-Místecko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chata Prašivá v Beskydech

Chata Prašivá v Beskydech | Zdroj: Webové stránky Chaty Prašivá

Podle Stillera je většinou ve výše položených místech problém s dostupností pitné vody. „Navíc jsme zjistili, že 60 až 70 procent vody používáme právě na splachování. Proto jsme se rozhodli situaci změnit,“ uvedl.

Využili k tomu tři staré jímky, do kterých svedli dešťovou vodu ze dvou třetin střech chaty a z nově postavených toalet. Ty provozovatelé chaty vybudovali za 750 tisíc korun.

V případě nepříznivých dešťových podmínek, mohou jímky nechat naplnit užitkovou vodou, která je dostupnější než voda pitná.

‚Fyzicky ani psychicky to nedávají.‘ Z kdysi oblíbené řeky Lužnice mizí kvůli suchu vodáci

Číst článek

Chatu vlastní Klub českých turistů. Práce na obnově chaty trvají pátým rokem. Byla už například zpřístupněna rozhledna nebo opraven historický Valečkův sál. Modernizováno bylo i dětské hřiště, přibyly stojany na kola. Provozovatelé plánují i další úpravy, například rozšíření technického zázemí chaty.

„Kuchyň je miniaturní a nemáme žádné skladovací prostory,“ uvedl již dříve Stiller. Všechny práce by chtěli mít provozovatelé hotovy do roku 2021, kdy chata oslaví 100 let existence.

Stiller odhaduje, že po technické stránce je nyní rekonstrukce ve třech čtvrtinách. Po finanční stránce ale ani ne v polovině. Čekají nás ještě velké investice. Například zateplení obvodových stěn a výměna šindelů na opláštění, dodává. Tuto investici plánuje na příští rok.

V loňském roce provozovatelé chaty vybudovali novou elektrickou přípojku ke studnám, které navíc propojili počítačovým systémem. Počítače monitorují kvalitu vody i výšku hladiny ve studnách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme