‚Záhada‘ jménem Clubhouse. Co se skrývá za nejnovější sociální sítí s nádechem exkluzivity

Co to je ten Clubhouse? Přicházím o něco? Podobné otázky jste během posledních týdnů mohli zaznamenat i na českých sociálních sítích. V minulém roce se totiž objevila tato nová platforma, která je založená na principu mluveného slova, nikoli psaní textů nebo sdílení videí a fotek. Uživatelem se nemůže stát každý, pro vstup je třeba dostat pozvánku. A také je Clubhouse zatím určený jen pro iPhone. Přesto zažívá už i politická vystoupení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ikona aplikace Clubhouse

Nová aplikace Clubhouse je dostupná jen na operačním systému iOS, který používá iPhone | Zdroj: Reuters

Aplikaci představili v květnu 2020 v kalifornském Silicon Valley Paul Davison a Rohan Seth a zpočátku byla omezená jen pro pár vyvolených. V prosinci téhož roku už měla přes 600 tisíc uživatelů, včetně hvězd jako Jared Leto, Ashton Kutcher nebo Oprah Winfrey. Možná i proto měla už po svém uvedení na trh hodnotu přes 100 tisíc dolarů.

Clubhouse v podstatě zaplňuje mezeru na trhu, která vznikla především po vypuknutí koronavirové pandemie v březnu 2020, kdy sociální sítě pomáhají lidem i přes různá nařízení zůstat v kontaktu s ostatními. Spojuje principy dosud existujících sociálních sítí – jenom si v ní nepíšete, ale prostě mluvíte.

Jourová: Je nejvyšší čas zakázat cenzuru na internetu. O tom, co je legální, mají rozhodovat zákony

Číst článek

Jak to funguje?

Abyste se do aplikace mohli zaregistrovat, musí vám někdo na vaše telefonní číslo zaslat pozvánku. Každý uživatel jich má ale omezené množství, maximálně se můžete dostat na čtyři. Pak už jenom stačí stáhnout aplikaci, pokud tedy máte iPhone. Clubhouse zatím není dostupný pro jiné operační systémy než iOS.

V případě, že neznáte nikoho, kdo by vás mohl pozvat, můžete se zařadit na čekací listinu, aby vám nikdo vaše vybrané uživatelské jméno nevzal. Lidé také často píšou na různé sociální sítě a ptají se, zda někdo nemá „volnou“ pozvánku. Na českých portálech se dá narazit také na nabídky prodeje takové vstupenky. 

CLUBHOUSE
Tak jo, přicházím o něco?
O něco, co mi nedá už existující (a zahlcující) moře platforem pro komunikaci, online přednášek, rozhovorů, konferencí a obecně vjemů a informací?

Dík!🤯

20:08 – 25. 01. 2021

1 225

Následuje poslední krok. Stejně jako na jiných platformách, i zde si určíte, koho chcete sledovat. Kromě vyhledávání je možná i synchronizace s twitterovým nebo instagramovým účtem, díky čemuž si pak lze vybrat ze známých návrhů. 

Pak už lze začít vstupovat do debat. Ty se odehrávají ve třech různých typech „místností“, kterým lze nastavit určitá omezení. Diskuze tedy může být určená jen pro pozvané, další mohou vidět jen vámi sledovaní uživatelé. Třetí možností je veřejná debata, ke které se může přidat kdokoliv.

Kouzlo mluveného slova

Mnoho osobností začalo využívat platformu jako prostor pro prezentaci svých názorů, ve virtuálním prostředí se ale odehrávají často velké debaty na různá témata. Pokud se chcete zapojit, kliknete na ikonku zvednutí ruky, a přidáte se k ostatním mluvčím. Nebo jen tiše odejdete a dáte přednost něčemu jinému.

Nemusíte nic psát, stačí poslouchat. Clubhouse mnohým slouží i jako další kanál pro poslech podcastů, protože přesně tak některé debaty vypadají.

Právě možnost přímé interakce je jednou z výhod aplikace. Především v době celosvětových restrikcí uživatelé oceňují, že si mohou povídat a zároveň se něco dozvědět.

Clubhouse začali kromě osobností využívat i někteří politici, v Německu například Christian Lindner. Ale i v Česku se mezi uživateli objevil poslanec TOP 09 Dominik Feri, který byl například jeden z mluvčích v debatě na téma ústřední krizový štáb.

Zuzana Jarolímková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme