Čtyři Britové chtějí dobýt jižní pól pouze za pomoci obnovitelné energie

Britská expedice plánuje dosáhnout jižního pólu a vyžít k tomu výhradně obnovitelnou energii. Osmitýdenní expedice dlouhá téměř tisíc kilometrů začne ve středu. Ostřílený cestovatel Robert Swan a jeho 23letý syn Barney chtějí ukázat, že obnovitelná energie může fungovat i v extrémních podmínkách a je platnou alternativou k fosilním palivům, napsala agentura Reuters. Členy expedice budou i průvodce Martin Barnett a dokumentarista Kyle O'Donoghue.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní pól

Jižní pól | Foto: National Science Foundation

„Poprvé v historii budeme přežívat pouze za využití obnovitelných zdrojů. To se nikdy nestalo,“ řekl 61letý Swan agentuře Reuters. Swan je prvním člověkem, který pěšky došel na oba póly naší planety. Kromě toho, že jejich expedice má být první na světě, která dorazí na pól za pomoci pouze obnovitelné energie, bude také první expedicí tvořenou otcem a synem.

Obnovitelnou energii chtějí používat pro vaření, topení, výrobu pitné vody i napájení elektroniky. Jejich stravu mají tvořit udržitelné potraviny bohaté na energii.

Posádka čínského ledoborce Sněžný drak postaví v Antarktidě pátou čínskou polární stanici

Číst článek

V saních bude zabudováno zařízení pro rozpouštění ledu poháněné solárními panely a navržené Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). To poskytne výpravě vodu na pití i vaření. Solární zařízení bude také dodávat elektřinu pro baterie v komunikačních zařízeních a kamerách.

Pro vaření a ohřev má být použité pokročilé biopalivo vyrobené z dřevěného odpadu. Swan starší upozornil, že toto palivo bylo testováno do minus 60 stupňů Celsia, ale tak chladno nebude, očekává nejvýše minus 40 stupňů.

Swan je propagátorem obnovitelné energie a ochrany Antarktidy. Založil také firmu 2041, která se věnuje ochraně Antarktidy.

ČTK, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme