Den, kdy se zpomalil internet. Jak a proč se bojuje o síťovou neutralitu

Internetoví giganti dnes protestují proti americkému přehodnocení posvátného principu takzvané síťové neutrality. Proč Facebook, Netflix nebo Amazon bojují s americkou vládou a co všechno je ve hře?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

netzpolitischer_aben_170712-111809_zlo.jpg

netzpolitischer_aben_170712-111809_zlo.jpg | Foto: Jean-Frédéric (CC0) | Zdroj: Wikimedia Commons

Co je síťová neutralita?
Síťová neutralita je princip, který zajišťuje rovný přístup k datům na internetu pro všechny jeho uživatele. V praxi to znamená, že poskytovatelé internetového připojení musí svým zákazníkům umožnit přístup ke všem webovým stránkám stejnou rychlostí - nemůžou žádnou znevýhodnit, ani přístup k ní naopak zpomalit. Taková praxe by přitom byla v zájmu poskytovatelů, kteří by mohli zvýhodňovat svůj vlastní obsah nebo nabízet "prémiové" tarify za rychlejší přístup ke konkrétním službám. Síťová neutralita je dnes součástí povinně dodržovaných pravidel v Evropské unii i v USA.

Proč je síťová neutralita důležitá?
Zastánci síťové neutrality argumentují původní myšlenkou internetu jako rovného, demokratického prostředí. Iniciativa Save the Internet přímo tvrdí, že internet bez síťové neutrality by nebyl internetem. Ze sítě, která dala hlas každému na světě, by se podle nic stala uzavřený prostor kontrolovaný telefonickými a kabelovými firmami. Odpůrci síťové neutrality ji oproti tomu vidí jako zbytečné a zastaralé opatření, které svazuje volnou ruku trhu a omezuje technologický pokrok.

Co teď síťové neutralitě hrozí?
Federální komunikační komise (FCC) Spojených států, která telekomunikace a internet reguluje, ještě předloni po velké kampani internetových aktivistů a technologických firem síťovou neutralitu posvětila a poskytovatele internetu zařadila do stejné skupiny s přísným dohledem jako telekomunikační firmy. Pro nového amerického prezidenta Donalda Trumpa je však síťová neutralita jedna z věcí, která poškozuje svobodný trh, a tlačí na její zrušení.

FCC je dnes v rukou republikánů a předsedá jí Trumpův muž, velký kritik síťové neutrality Ajit Pai. Ten regulaci považuje za "byrokratickou svěrací kazajku", kterou vláda svírá rozvoj telekomunikačního průmyslu. Komise letos v květnu oficiálně zahájila proces odvolání pravidel pro síťovou neutralitu. Americká veřejnost má teď do srpna prostor proces připomínkovat.

Co dnes uživatele internetu čeká?
Technologické firmy, které provozují nejnavštěvovanější webové stránky, se dohodly proti záměru FCC společně vystoupit, a na dnešního 12. června vyhlásily takzvaný Day of Action. Služby jako Twitter, Amazon nebo Pornhub se záměrně zpomalí, aby ukázaly, k čemu konec síťové neutrality může vést. Zároveň své uživatele navedou na web Battle for the Net, který návštěvníky prosí o přímé oslovení FCC i jejich volených zástupců v americkém Kongresu.

Zároveň kampaň zahajují i poskytovatelé internetového připojení. Nežádají úplný konec síťové neutrality, ale ústupek od předloňského opatření FCC. To jim přijde příliš tvrdé a podle svých slov se chtějí vyhnout právním bitvám, ve které by mohlo vyústit. Jak "bitva o internet" dopadne, se uživatelé dozví nejdříve v srpnu.

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme