Děti mění hračky za tablety a chytré telefony. Mají kvůli tomu problém s mluvením

Dáváte alespoň občas dětem na hraní tablet nebo chytrý telefon? Děti svítící dotykové obrazovky zkrátka fascinují. Jenže čas strávený u takových zařízení může mít negativní vliv na vývoj jejich komunikačních schopností. Tvrdí nová studie.

Toronto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobil (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Podle výsledků, které prezentovala profesorka a pediatrička Catherine Birkenová z kanadského Toronta, mají děti, které ve věku od šesti měsíců do 0dvou let používají telefony a tablety, horší komunikační schopnosti a začínají později mluvit.

Studie se účastnilo celkem 900 rodičů s dětmi, kteří zaznamenávali každý den, kolik času jejich děti stráví u dotykových obrazovek. Vědci také sledovali, jak se děti učí mluvit. Jestli začínají používat slova a jaké vydávají zvuky, když chtějí komunikovat.

Podle Birkenové u dětí do osmnácti měsíců s každou půlhodinou strávenou denně u dotykových obrazovek roste šance na potíže s mluvením až o polovinu. Americká akademie pediatrů už před rokem doporučila úplný zákaz dotykových obrazovek pro děti ve věku 18 až 24 měsíců.

Malé děti pracují s dotykovými obrazovkami až příliš často a jejich počet se stále zvyšuje. Podle průzkumu společnosti Common Sense Media se počet dětí ve věku pod dva roky, které pracují s telefony a tablety, zvýšil z deseti procent v roce 2011 na čtyřicet v roce 2013. Některé firmy přitom cílí svá zařízení přímo na děti.

Akademie pediatrů ale nedoporučuje děti od obrazovek úplně odloučit. Nabádá rodiče, aby u nich byli s dětmi, používali kvalitní programy a vysvětlovali ratolestem, co právě vidí.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme