Domažlická nemocnice využila dezinfekci, která je účinná dva roky. Její aplikace stála 300 000 korun

Speciálním nástřikem nanočásticemi oxidu titaničitého dezinfikovala Domažlická nemocnice frekventovaná místa. Tenký ochranný povlak vydrží dva roky. Přípravek zničí veškeré virové i bakteriální zárodky. Aplikace stála 300 000 korun. Speciální nástřik je nástavbou, kromě něj nemocnice dodržuje standardní hygienická opatření, řekl novinářům její mluvčí Jiří Kokoška.

Tento článek je více než rok starý.

Domažlice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po uvolnění vládních opatření by mohla přijít další vlna nakažených koronavirem (ilustrační foto)

Speciální nástřik je nástavbou, kromě něj nemocnice dodržuje standardní hygienická opatření. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Běžnými prostředky se standardně dezinfikují místa, kterých se dotýkají návštěvníci, pacienti i zaměstnanci. S koronavirovou pandemií se tato dezinfekce provádí mnohem častěji. Taková ošetření ale po čase ztrácejí účinek a musí se opakovat. Pro zvýšení bezpečnosti se proto nemocnice rozhodla použít na nejfrekventovanější místa nanonástřik oxidu titaničitého.

Na ubytovně v Prachaticích se nakazilo koronavirem 13 lidí. V pondělí na jihu Čech zasedne krizový štáb

Číst článek

„Má samočisticí efekt a ničí prakticky všechny známé bakterie a viry, už když je tam někdo třeba dotykem ruky nebo kýchnutím nanese,“ řekl ředitel nemocnice Petr Hubáček. Ochranný povlak podle nemocnice kromě eliminace virů, bakterií, hub a plísní také rozkládá mikroby a endotoxiny a při nástřiku na velké plochy čistí vzduch od zápachu, škodlivin a mikrobů.

Nemocnice tak nechala ošetřit mimo jiné všechny kliky a madla na dveřích, ovládací panely a tlačítka na výtazích, veškerá zábradlí, toalety a mobiliář ve vestibulu a v čekárnách ambulancí. „Není to jen kvůli současné situaci, která je na Domažlicku již relativně příznivá, ale je to hlavně příprava na případnou další vlnu pandemie,“ poznamenal Hubáček.

Účinek nástřiku si v Domažlicích vyzkoušeli v květnu. Nemocnice si nechala udělat zkušební aplikaci na vybraná místa a jiná místa ošetřila pro porovnání jen běžnou dezinfekcí. „V určitých časových intervalech jsme udělali kontrolní stěry a poslali je do laboratoří. Místa s nanotechnologií byla na bakterie i viry negativní. Jinde jsme vždy nějaké vzorky znečištění našli,“ dodal Hubáček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme