Když senior upadne, podlaha dá vědět ošetřovatelům. V Borohrádku mají unikátní podlahu s čidly

Unikátní elektronická senzorická podlaha v pokojích v domově pro seniory v Borohrádku na Rychnovsku dokáže ošetřovatele upozornit například na pád klienta. V noci také tomu klientům domova rozsvěcí a zhasíná světla. V Česku je takové řešení použito poprvé.

Borohrádek Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unikátní podlaha se senzory v Domově pro seniory v Borohrádku na Rychnovsku

Unikátní podlaha se senzory v Domově pro seniory v Borohrádku na Rychnovsku | Foto: Jakub Vik | Zdroj: Český rozhlas

„Senzorová podlaha se skládá ze čtverců, které mají zabudované obvody s procesory. A máme centrální počítač, na kterém je možné sledovat, co se na kterém pokoji děje. Alarm vyhlásí případný pád osoby a sociální pracovnici přijde SMS zpráva s výstrahou,“ popisuje stavbyvedoucí Tomáš Bárta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Unikátní podlaha se senzory v Domově pro seniory v Borohrádku na Rychnovsku

Na zkoušku hází na podlahu speciální figurínu. „Právě přišlo oznámení, že někdo upadl v pokoji C2, to samé hlášení mi přišlo na telefon,“ potvrzuje sociální pracovnice Dominika Vacková a ukazuje upozornění na telefonu a tabletu.

Dokud upozornění svítí červeně, znamená to, že hlášení zatím nikdo nepotvrdil a ještě na místo nikdo nepřišel. „Dokud to nevezmeme na vědomí, budou chodit notifikace stále,“ říká Vacková.

Senzorová podlaha funguje jinak v rozdílné denní doby. „Přes den monitorujeme pouze základní věci, jako jsou pády nebo rozlité tekutiny. Ale v noci se k tomu ještě přidává detekce opuštění prostoru a také vstupu někoho dalšího do místnosti,“ popisuje ředitel Domovů na Orlici Karel Vacek.

‚Nevhodné a život ohrožující.‘ Domovy pro seniory kritizují návrh na snížení teplot uvnitř budov

Číst článek

„Pokud klient spustí nohy z lůžka, tak se mu rozsvítí poziční osvětlení. Jakmile se přiblíží ke koupelně, tak se mu tam rozsvítí světla. A zase zpětně, když se vrací, zhasíná se osvětlení v koupelně, uléhá na lůžko a za deset sekund zhasne i poziční osvětlení na pokoji,“ dodává ředitel.

Prvních pět klientů se do nové budovy Domovů na Orlici v Borohrádku na Rychnovsku nastěhuje začátkem listopadu, postupně budou přibývat další.

Ve třech propojených pavilonech najde nový domov 24 seniorů, zejména s Alzheimerovou chorobou. Královéhradecký kraj výstavba vyšla na 80 milionů korun.

Jakub Vik, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme