Čeští vědci naučili drony spolupracovat. Nová technologie se hodí pro vyhledávání lidí i k obraně

Na ukrajinských bojištích nebo v lese se dají využít nové technologie pro drony. Při jejich testování na Písecku to zjistili studenti ČVUT Praha. Malé létací stroje můžou pomoct při monitoringu kůrovce nebo při obraně proti nepříteli.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drony

Drony | Zdroj: Shutterstock

„Právě se nám tady vznesla skupina dvaceti dronů, na kterých testujeme principy a algoritmy pro plánování pohybu formace,“ ukazuje v areálu učebního střediska v Temešváru na Písecku robotik z ČVUT v Praze Tomáš Báča.

Přehrát

00:00 / 00:00

Testování nové technologie pro drony sledovala Jitka Cibulová Vokatá

Drony vytvořily formaci, která připomíná hejno ptáků. „Hejna ptáků, ryb, roje hmyzu a vůbec zvířata se umí velmi dobře organizovat a my se snažíme, abychom s drony dokázali to samé. Chceme, aby drony nemusely vzájemně komunikovat pomocí rádia, aby se vzájemně viděly, rozpoznaly a udržely formaci, ve které například mohou něco hledat, i v případě, že nám někdo naruší komunikaci,“ popisuje Tomáš Báča.

Skupina dronů takto podle něj například může vyhledávat ztracené osoby v lese, ale možností je daleko víc. „Dnes již pracujeme na tom, že skupina dronů dokáže autonomně, samostatně, bez zásahu člověka vyhledávat malé radioaktivní zdroje. Jako když byl nedávno v Austrálii velký problém s nalezením malého kousku cesia-137,“ připomíná robotik.

Výhodou této technologie je, že po spuštění dronů už nepotřebuje další ovládání. „Na rozdíl třeba od běžné helikoptéry, kde musí sedět kvalifikovaný pilot, v našem případě stačí jeden pilot na celou skupinu. Drony mají kamery se širokoúhlými objektivy, díky kterým se vzájemně vidí. Na palubě dronu máme počítač s programem, který je schopný zpracovávat obraz z té kamery a najít sousední drony v roji,“ upřesňuje Tomáš Báča.

Na pole i do války. Česká armáda by mohla v boji využívat drony, které původně vznikly pro zemědělce

Číst článek

„Také si můžeme představit využití dronů na bojišti, například pro obranu proti nepřátelským dronům. Zde samozřejmě také chceme minimalizovat množství lidí, kteří se přímo na bojišti vyskytují. V tomto případě je autonomní řešení na místě,“ dodává.

Drony se už v minulosti používaly při monitoringu kůrovce, umožnily ale jenom pohled na lesy z výšky. Nové metody jdou dál.

„Dron letí nad lesem a dokáže dopočítat, že některé stromy začínají schnout, ještě než to zachytí lidské oko. Pak se vypustí menší dron, který se spustí pod koruny stromů a dokáže v podstatě očichat každý kmen. Po vyhodnocení nasbíraných dat jsme schopni určit, kolik dírek kůrovec zanechal v kmeni. A drony samozřejmě vydrží v terénu daleko déle,“ líčí studentka ČVUT v Praze Tereza Uhrová.

V budoucnu se vědecký tým bude snažit zlepšit schopnost vnímání dronů na větší vzdálenost.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme