Druhá generace Playstationu slaví dvacet let od vydání, prodalo se už přes sto milionů konzolí

Dosud nejprodávanější herní konzole všech dob vyšla přesně před dvaceti lety. Jde o druhou generaci PlayStationu od japonské společnosti Sony. Přinesla videohry jako Devil May Cry nebo Grand Theft Auto. V prvních měsících byla k dostání pouze v Japonsku, jen tam se za první dva dny prodal milion kusů. Podobného úspěchu ale pak dosáhla také v Evropě a Americe.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Playstation 2. | Zdroj: Wikimedia Commons

Videohra Grand Theft Auto: San Andreas ze série GTA je jednou z nejpopulárnějších her na konzoli PlayStation 2. Uživatelé si ji poprvé mohli zahrát v roce 2004. Od té doby sama platforma Playstation pomohla některým hrám přímo vzniknout. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek Vojtěcha Tomáška o výročí PlayStationu

„Devil May Cry, Shadow of the Colossus teď měl obrovský úspěch, když se udělala jeho předělávka na moderní konzole. Což jsou ty hlavní klenoty, které má Sony doteď,“ připomněl šéfredaktor webu Games.cz Aleš Smutný.

Mimo jiné i proto je prý PlayStation 2 jednou z nejpopulárnějších konzolí. Společnost Sony taky podle Smutného s PlayStation přišla na trh ve správnou chvíli.

Okno na trhu

„Sony trefila úplně úžasně okno, protože předchozí konzole od Segy, Dreamcast, už defacto umírala a byla na konci svého životního cyklu. A budoucí konkurence byla daleko, takže oni vlastně rok a půl pracovali na trhu, kde nebyla konkurence na téhle technologické úrovni,“ vysvětlil Smutný.

Zemřel otec počítačových funkcí Ctrl+C a Ctrl+V. Jeho inovace byla poprvé použita v roce 1983

Číst článek

Sony začaly konkurovat hlavně společnosti Nintendo s konzolí GameCube a Microsoft s Xboxem. Oproti nim ale u PlayStation vsadili vývojáři hlavně na multifunkčnost.

„Sony byl krásný kus hardwaru, dobře vypadal v obýváku, daly se na něm pouštět filmy. A bylo mnohem jednodušší pro veřejnost přijmout to jako součást elektronického vybavení bytu. Je tam jednoduché menu, kterého se Sony drží zuby nehty, protože potřebuje, aby to bylo příjemné. Což třeba u konkurence nebylo zvykem,“ říká Radiožurnálu šéfredaktor webu Games.cz.

Teď o první příčku na trhu s herními konzolemi soupeří už jenom Sony a Microsoft. Podle Smutného je na tom Nintendo trochu jinak, protože ono cílí na trochu jinou cílovou skupinu a najdete tam trochu jiné hry.

PS5 versus Xbox

„Kope na úplně jiném hřišti a je tam úspěšné. To je třeba zdůraznit. S Nintendo Switch krásně trefili do černého a teď už jenom otázka, jak dlouho dokáží na tom úspěchu jet než budou muset představit jinou konzoli,“ zdůraznil Smutný.

‚Fotografie už možná nebude mít hodnotu tisíce slov.‘ Photoshop vznikl před 30 lety, trh ovládá dodnes

Číst článek

Podle něj v čele žebříčku tyto dvě značky – PlayStation a Xbox – ještě dlouho zůstanou.

„Dá se říct, že v současnosti nás čeká v tomto odvětví souboj PS5 (PlayStation páté generace) versus Xbox. I tam se ale naznačuje, že Microsoft nebude moc šlapat do těch konzolových válek, protože hodně sází na cloud gaming a vidí v něm budoucnost,“ vysvětluje.

Vývojáři konzolí se teď zaměřují hlavně na sociální funkce, aby spolu hráči mohli lépe komunikovat. Stále častěji také nabízejí propojení se streamovacími službami typu Netflix, nebo Amazon.

„Což už PS4 má, Xbox dotahuje. Bez toho si nemůžou dovolit ty nadcházející generace vydat. Zároveň je potřeba, aby to bylo uživatelsky co nejpřívětivější,“ uzavřel šéfredaktor Smutný.

Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme