Čip v mozku? Muskova společnost Neuralink vyvíjí implantát, který pomůže lidem s hendikepem

Americký miliardář a nejbohatší muž planety Elon Musk poutá v poslední době pozornost hlavně změnami, které provádí na sociální síti Twitter. Novinky teď ale přinesla jeho další společnost Neuralink, která se zaměřuje na propojení moderní technologie a lidského organismu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cíl Neuralinku je propojit lidský mozek a počítač prostřednictvím čipového implantátu

Podle Muska by čip mohl být například kompenzační pomůcka pro lidi s hendikepem | Foto: Neuralink | Zdroj: Profimedia

Cíl Neuralinku je propojit lidský mozek a počítač prostřednictvím čipového implantátu. Má jít o malé zařízení s větším množstvím ohebných „vláken,“ kterých je přibližně 64.

Konec boje proti dezinformacím o covidu. Twitter zrušil politiku ověřování jednotlivých tweetů

Číst článek

Elon Musk při čtvrteční prezentaci společnosti řekl, že testování čipů na lidech by mohlo začít do půl roku. To ale znamená, že se tak nestane letos, jak dříve sliboval. Testy na lidech měly začít už před dvěma lety, pak se termín posunul na letošní rok. Aktuálně to tedy vypadá na rok 2023.

Musk dále řekl, že americký státní regulátor má většinu podkladů potřebných k rozhodování a že si sám někdy v budoucnu nechá čip implantovat.

Spoluzakladatel Neuralinku DJ Seo řekl na prezentaci, že celý proces vkládání čipu do hlavy je asi na 15 minut. Představil také robota, který by to mohl provádět, protože na lidskou ruku by to byla příliš hodinářská práce.

Jedna pracovnice Neuralinku to popsala tak, jako kdybyste si z hlavy vytrhli vlas a chtěli ho zastrčit do želé v přesné hloubce, ale víc než šedesátkrát za sebou a navíc v rozumném čase.

Co by člověk s tímto zařízením výhledově mohl umět, je zatím těžké odhadovat. Podle Muska by to mohla být například kompenzační pomůcka pro lidi s hendikepem. Neuralink zatím provádí testy na opicích a prasatech.

Čipovaná opice například mozkovými signály ovládá jednoduchou počítačovou hru Pong, kde se míček odráží z jedné strany obrazovky na druhou. Opice se také naučily dobít si zařízení bezdrátovou nabíječkou.

Americká televize CNN dodává, že na ukázkách není mnoho nového. Pong uměli ovládat lidé propojením mozku s technologiemi už skoro před dvěma dekádami. Podobný výzkum taky neprovádí jen Neuralink, společností je více. Cílem prezentace, jak firma připustila, byl stejně jako v minulosti hlavně nábor nových sil.

Kateřina Schmiedová, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme