Musk hodlá zpoplatnit všem uživatelům přístup na sociální síť X. Jediná obrana proti botům, tvrdí

Elon Musk hodlá zpoplatnit všem uživatelům přístup k sociální síti X, dříve známé jako Twitter. Podle něj je to jediná možnost, jak se zbavit botů a falešných účtů. Majitel sítě X to podle BBC uvedl v rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Není ale jasné, zda to ze strany miliardáře byla jen poznámka na okraj, nebo signál, že je v přípravě takový plán.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elon Musk gestikuluje při návštěvě konference Viva Technology věnované inovacím a startupům na výstavišti Porte de Versailles v Paříži

Elon Musk hodlá zpoplatnit všem uživatelům přístup k sociální síti X, dříve známé jako Twitter | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

„Přecházíme na to, že se za používání systému budou platit malé měsíční poplatky,“ řekl šéf společností Tesla a SpaceX.

Musk se od loňského převzetí Twitteru snaží motivovat uživatele, aby platili za rozšířenou službu, která se nyní nazývá X Premium. Platící uživatelé mohou využívat více funkcí, například mohou psát delší příspěvky a jsou na síti více vidět. Přístup k základním funkcím však mají všichni uživatelé zdarma.

Je obtížné namalovat čáru, co vše je organizovaná ruská propaganda a má se blokovat, říká Koubský

Číst článek

Jak podotýká BBC, je očividné, že firma má na zpoplatnění užívání finanční zájem. Musk přesto trvá na tom, že ho chce zavést kvůli botům.

Služba X Premium stojí ve Spojených státech v současné době osm dolarů (183 korun) měsíčně. Cena se liší podle toho, ve které zemi se předplatitel nachází.

V České republice se za X Premium platí na webu 216,59 koruny. V aplikaci iOS je měsíční cena 249 korun. Roční cena předplatného na webu činí 2262,70 koruny a v iOS 2550 korun, uvádí společnost na svém webu.

Nejbohatší člověk na světě uvedl, že nyní hledá pro uživatele levnější možnosti. „Chystáme se přijít s nižší cenou. Chceme, aby to byla jen malá částka,“ řekl Musk. „Je to na delší diskusi, ale podle mého názoru je to vlastně jediná obrana proti obrovským armádám botů,“ dodal.

Síť X odstraní funkci zablokování nechtěných sledujících. Podle Muska nemá žádný smysl

Číst článek

Podle kritiků je možné, že zavedením placené brány může X přijít o velkou část svých uživatelů. To by zase mohlo snížit příjmy z reklamy, které v současné době tvoří naprostou většinu příjmů společnosti.

Musk se označuje za zastánce absolutní svobody slova, někteří kritici však jeho přístup považují za nezodpovědný. Existují výzkumy, podle kterých se na síti X po jejím převzetí Muskem zvýšil počet nenávistných komentářů, a některé vlády síť viní, že dostatečně nereguluje svůj obsah.

Musk je v současnosti nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, dosahuje aktuální hodnota jeho majetku 243 miliard dolarů (zhruba 5,6 bilionu korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme