Emoji pro vozíčkáře i nevidomé. Nové smajlíky pro rok 2019 jsou ve znamení inkluze

Máte pocit, že pomocí emoji ještě nejde vyjádřit úplně všechno? Nejste sami. Aktuální znaková sada s více než 1200 emotikony se letos rozroste o dalších 230 smajlíků. A i při tomto rozšíření se vedla diskuze nad tím, co se objeví v telefonech miliard uživatelů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová emoji pro rok 2019

Nová emoji pro rok 2019 | Foto: Emojipedia

Seznam a předběžné grafické návrhy nových emoji, které na mobily a sociální sítě přijdou koncem letošního roku, nabízí web Emojipedia. Některé znázorňují obyčejné věci: sekyru, židli, banjo nebo vafli. Velká část z nich ale odráží snahu technologických firem o inkluzivitu.

Najdeme mezi nimi vodicího psa, invalidní vozík, umělou ruku nebo naslouchátko. Návrh na inkluzivní emoji vzešel od firmy Apple, která upozorňuje na to, že postižením trpí celá sedmina lidí.

Přibyly také kombinace panáčků držících se za ruku – jejich pohlaví i barvu kůže teď půjde libovolně kombinovat. Od technologických gigantů, kteří se snaží být v čele progresivních trendů, je to pochopitelný krok, který příliš velkou debatu nevyvolal. To zvládl až smajlík zobrazující kapku krve. Jedním z jeho možných významů je totiž menstruace.

Mobilní smajlíky emoji dostanou vlastní film. Ale proč?!

Číst článek

Vynechaná menstruace

Na chybějící emoji pro tak běžnou věc, jakou menstruace je, dlouhodobě upozorňovali aktivisté a organizace, které se snažily příslušný symbol prosadit – třeba ve formě vložky nebo menstruačních kalhotek. Tenhle návrh ale nakonec neprošel a na menstruaci zbylo obecné emoji pro krev.

To je na jednu stranu pochopitelné. Komise, která emoji schvaluje, má řadu kritérií, a jedním z nich je, aby měl navrhovaný symbol více významů. Červená kapka je splňuje. Výtky, že je nové emoji jen dalším eufemismem pro „nečistou věc“, a menstruace se tedy dál tabuizuje, jsou ale oprávněné. Emoji nejsou neutrálními symboly, ale jejich výběr a schvalování podléhá společenské atmosféře i korporátní politice.

Jak emoji přicházejí na svět

Nové smajlíky se totiž schvalují centrálně, organizací jménem Unicode Consortium. Mezi její členy patří technologické firmy jako Apple, Google, IBM, Huawei nebo Microsoft (a také jedno ománské ministerstvo) a její hlavní starostí je správa technické normy Unicode. Ta určuje standard pro zápis všech myslitelných znaků – od hlaholici přes japonské písmo katakana třeba po matematické a astrologické symboly.

Google aktualizuje nabídku svých textových obrázků. Přidal zrzky i salát vhodný pro vegany

Číst článek

A v šesté verzi Unicode v roce 2010 se poprvé jako samostatné znaky objevily právě emoji. Ty začaly v internetové komunikaci rychle hrát významnou roli. Z původně technické komise se tak stala vlivná organizace, která určuje, co budou na svých telefonech používat miliardy lidí. 

Až na základě konsorciem schválených emoji a jejich specifikací totiž tvůrci mobilních operačních systémů nebo webů jako Facebook své smajlíky zavádějí. A schvalování je někdy složitý proces, jak dokazuje třeba debata ohledně emoji zamračeného hovínka. To nakonec neprošlo, ale až po ostrém sporu, během kterého se jednotlivé podvýbory vzájemně obviňovaly z pošpiňování váženého standardu.

Štiplavé emoji

Emoji "štípnutí"

Letos ovšem vůbec největší zájem nevzbudilo ani inkluzivní, ani fekální emoji. Média i uživatelé sociálních sítí si nejvíce všímali symbolu pro štípající ruku. Všem totiž okamžitě asocioval gesto znázorňující malý penis.

Vtipná odpověď například mužům, kteří přes sociální sítě posílají nevyžádané fotky svých genitálií, se setkala s nadšením i kritikou, že komise nemyslela také na ženský ekvivalent nového emoji. Než s takovým návrhem někdo přijde oficiálně, musíme si vystačit jen s 1442 obrázky, které vydají za tisíc slov.

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme