Mobilní telefony s Androidem napadá po celé Evropě virus. Šíří se převlečenými zprávami přepravců

Evropskými zeměmi a pravděpodobně i v Česku se šíří virus napadající mobilní telefony s Androidem. Škodlivý program s názvem Flubot se objevil zejména ve Velké Británii, ale také v Německu, Maďarsku, Itálii, Polsku a ve Španělsku. Uvedla to Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podvodný program se šíří skrze SMS zprávy (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Podvod se šíří formou textových zpráv. Uživateli přijde na telefon SMS zpráva, která předstírá, že je od přepravní služby, jako například DHL. Uživatele vyzve ke kliknutí na odkaz pro sledování zásilky, který směřuje k instalaci podvodné aplikace. Aplikace následně ovládne telefon uživatele a může bez jeho vědomí odesílat osobní údaje, včetně například podrobností online bankovnictví.

„Operátoři nasazením bezpečnostních opatření sice dokážou část škodlivého provozu z ciziny blokovat, nicméně závadné SMS často posílají samotné napadené telefony, do jejichž komunikace nemohou zasahovat. Vyzýváme proto zákazníky především k velké obezřetnosti,“ uvedl výkonný ředitel asociace Jiří Grund.

Pozor na podvodné SMS: Tváří se, že jsou od DHL atp a vyzývají uživatele aby sledovali stav zásilky. Když kliknete, začne to nabízet instalaci podvodné aplikace, která získá kontrolu nad telefonem. Více zde:
bit.ly/3eY6Hz9

11:14 – 06. 05. 2021

14 16

První vodítko, které by mělo uživatele upozornit na podvod, je samotná SMS. Následně, když je uživateli nabídnuto stažení aplikace, je přesměrován mimo standardní obchod Google Play, což je druhé vodítko, které by mělo uživatele varovat. Telefony se systémem Android jsou v základu nastaveny tak, že není možné stahovat aplikace z neznámých zdrojů. Uživatel tedy musí nejdříve v telefonu toto stahování sám povolit.

V minulosti se podvody s textovými zprávami většinou zaměřovaly na tzv. phishing. Snažily se uživatele přimět například k vyplnění formuláře s bankovními údaji a dalšími informacemi na podvodné webové stránce, která se vydávala za stránku banky. Současná vlna podvodů se liší tím, že se pokouší nainstalovat škodlivý software přímo do telefonu uživatele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme