Facebook posiluje v boji s fake news. Pravdivost obsahu v Česku bude ověřovat Demagog.cz

Pravdivost zpráv na Facebooku bude v Česku pro největší světovou sociální síť prověřovat v rámci uzavřené partnerské dohody nezisková organizace Demagog.cz. Dosud obsah v tuzemsku pro Facebook hlídala na základě globálního partnerství jen francouzská agentura AFP. Facebook to v úterý uvedl v tiskové zprávě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Pravdivost zpráv na Facebooku bude v Česku pro největší světovou sociální síť prověřovat v rámci uzavřené partnerské dohody nezisková organizace Demagog.cz (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jakmile ověřovatel faktů (fact-checker) vyhodnotí zprávu jako nepravdivou, Facebook ji začne zobrazovat níže ve svém News Feedu, čímž výrazně sníží její šíření. Tímto zabrání šíření poplašné informace a také se sníží počet lidí, kterým se tato zpráva zobrazí.

Facebook koupil službu Giphy na tvorbu animovaných obrázků. Chce ji integrovat do vlastních aplikací

Číst článek

Stránky a domény, jež budou opakovaně šířit nepravdivé zprávy, budou mít podle tiskové zprávy snížený dosah a také přijdou o schopnost monetizace a inzerování.

Nepravdivé zprávy bude Facebook označovat. „Chceme, aby byli uživatelé Facebooku dobře informováni, a tak neustále vymýšlíme nové způsoby, jak zastavit šíření falešných informací na naší platformě. Je nám ctí rozšířit náš fact-checkingový program v České republice o spolupráci s platformou Demagog.cz, která ověřuje fakta v Česku již řadu let a zároveň propaguje ověřování faktů pomocí vzdělávacích projektů a workshopů,“ uvedl Guido Buelow z Facebooku.

V současné době má Facebook více než 60 partnerů, kteří po celém světě ověřují obsah ve více než 50 jazycích. Od února letošního roku v České republice ověřuje obsah také Agence France-Presse (AFP).

Ověřování výroků

Projekt Demagog.cz je platforma, která si dává za cíl kultivovat veřejnou debatu, zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity. Její činnost spočívá především v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. Jde o nezávislé a dobrovolnické sdružení, které vzniklo v roce 2012.

Nešiřte neověřené zprávy o koronaviru na WhatsAppu, vyzývají státníci. Aplikaci ale nejde kontrolovat

Číst článek

Nepravdivým zprávám, tzv. fake news, uvěřila vícekrát podle průzkumu agentury Ipsos více než polovina Čechů. Větší podíl lidí, kteří jim opakovaně uvěřili, je jen v Egyptě, Nigérii nebo Číně.

Na fake news Češi naráželi nejčastěji na webech nebo právě na facebooku. Aspoň jednou uvěřilo nějaké falešné zprávě 94 procent dotázaných Čechů a vícekrát jí uvěřilo 55 procent Čechů. Světový průměr lidí, kteří opakovaně uvěřili falešným zprávám, je podle průzkumu 44 procent.

K větší četnosti fake news pomohla i koronavirová epidemie. Patří mezi ně například informace, že koronavirus zahyne při teplotě 26 až 27 stupňů Celsia, nebo tvrzení, že jako rychlý test na koronavirus lze využít zadržení dechu. První dezinformace na téma koronaviru se objevily na internetu již v lednu, kdy ruský server spravovaný tamním ministerstvem obrany ve svém textu obvinil Spojené státy, že virus vyvinuly jako biologickou zbraň.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme