Další problémy Facebooku. Zkresloval informace pro investory a měl sloužit k šíření násilí v Etiopii

Americká společnost Facebook nezažívá dobré období. Zasloužila se o to hlavně její bývalá zaměstnankyně Frances Haugenová, která se nedávno postarala o únik tisíců dokumentů. V médiích se tak objevují stále nová odhalení a státy mluví o změnách internetové legislativy. V kauze Facebook Papers se nově objevily informace o tom, že sociální síť sloužila k podněcování násilí v Etiopii i že společnost zkresluje informace pro investory a inzerenty.

Tento článek je více než rok starý.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Facebooku podle Haugenové zkresloval informace pro investory a sloužil k šíření násilí v Etiopii (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Whistleblowerka Frances Haugenová v poslední době Facebook nařkla z mnoha věcí. Společnost podle ní třeba záměrně ignorovala fakt, že její sociální síť Instagram poškozuje duševní zdraví teenagerů. Firma prý nedělá dost pro zajištění bezpečnosti svých téměř tří miliard uživatelů a bagatelizuje škody, které tím může způsobit. Těch nařčení ale bylo mnohem víc.

Facebook neupřednostňuje zisk před bezpečností, ujistil šéf firmy Zuckerberg

Číst článek

V úterý server CNN informoval, že společnost věděla, že Facebook slouží k podněcování násilí v Etiopii a že k jeho zastavení udělala jen málo. Vyplývá to z dokumentů poskytnutých americkému Kongresu whistleblowerkou Haugenovou.

Jejich součástí byla sedm měsíců stará interní zpráva. Ta konstatovala, že Facebook nereaguje adekvátně na provoz v problematických státech, kde například dochází k občanské válce. Nedokázala například zvýšit počet zaměstnanců.

Jako příklad uvádí ozbrojené skupiny v Etiopii, které využívají facebook k podněcování násilí proti etnickým menšinám. Jednou z nich byla milice Fano, kterou tvoří bojovníci Amharů a která byla několikrát spojena se zločiny proti lidskosti. Sociální síť zaznamenala účty, včetně některých sídlících v Súdánu, spojené s milicí, které vyzývaly k rozsévání nenávisti, sloužily k náboru a získávání financí.

Povstalci z Tigraje přistoupili na příměří vyhlášené etiopskou vládou, požadují ale stažení vojáků

Číst článek

Facebook ve zprávě doporučil jejich zrušení, ale zároveň naznačil, že další podobné účty proklouzly sítem.

V jiném případě pak upozorňuje na odstranění účtů spojených s jiným velkým etiopským etnikem Oromo. Ty vyzývaly k útokům na vládní úředníky a etnické skupiny.

Podobně podle Haugenové funguje Facebook i v jiných problematických zemích, ve kterých probíhají konflikty. Sociální síť není schopná zamezit šíření podobných výzev. Podle ní je obrovský rozdíl v tom, jak je sociální síť zabezpečená v USA a jak ve zbytku světa. Nehlídá většinu neanglických jazyků.

Facebook v reakci CNN řekl, že se nyní „aktivně zaměřuje na Etiopii“. Najal více pracovníků hovořících místními jazyky, kteří znají etiopské poměry a údajně zlepšil detekci, aby „mohl ve velkém odstraňovat škodlivý obsah“.

Facebook vydělává na polarizaci společnosti, takže ho bude asi potřeba regulovat, vyzývá Jourová

Číst článek

V oblasti Tigraj na severu Etiopie bojují od loňského listopadu etiopští vojáci s příslušníky Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF) a konflikt se přelévá i do sousedních etiopských států. Válka ve druhé nejlidnatější africké zemi připravila o život tisíce lidí a téměř dva miliony Etiopanů jsou kvůli bojům mimo své domovy.

Zkreslené informace

Informace Haugenové samozřejmě zaujaly politiky a regulátory po celém světě. V pondělí si ji tak předvolal britský parlament. Whistleblowerka před poslanci obvinila šéfa Facebooku Marka Zuckerberga a další manažery, že nemají dostatek zkušeností s vedením tak velkého podniku. Od začátku jsou prý ve stejné funkci.

Mluvila ale také například o tom, že společnost už několik let zkresluje informace pro investory a reklamní inzerenty. Podle Haugenové je mnoho profilů na facebooku i instagramu duplicitních, víc účtů tedy patří jednomu člověku.

‚Rozhodování Facebooku ohrožuje demokracii.‘ Whistleblowerka vystoupí před Kongresem

Číst článek

Pokud firma tento „detail“ inzerentovi zamlčí a sdělí jen celkový počet profilů, vytváří tím dojem, že má registrovaných uživatelů víc, než doopravdy má.

Dokumenty zveřejněné Haugenovou vychází údajně z březnového výzkumu, který si nechal zpracovat jeden z vrcholných manažerů Facebooku Chris Cox. Report zahrnoval řadu grafů a tabulek.

Ukazovaly, že Facebook ztrácí přízeň u mladších uživatelů, a to stále rychleji. Ze zprávy například vyplývá i to, že mladí lidé tráví na sociální síti Facebook méně času, že klesá počet registrací u náctiletých i že uživatelé napříč věkovými kategoriemi vytváří méně příspěvků.

Interní studie, podle nichž má Instagram špatný vliv na děti, vynesla bývalá zaměstnankyně Facebooku

Číst článek

Navzdory detailním výzkumům navíc zaměstnanci společnosti stále úplně nechápou, co tyto trendy způsobuje. Jasné také není, proč se ty trendy nedaří obrátit různými produktovými změnami. 

Podle agentury Bloomberg si společnost na toto téma nechává dělat výzkumy už léta, jejich výsledky ale nezveřejňuje nebo uvádí jen data bez uvedení věkové skupiny. Prezentuje jen obchodní úspěchy, jako třeba že čtvrtletní výnosy dosahují téměř 30 miliard dolarů a podobně.

Facebook už dříve označil dokumenty jako zavádějící. Jde prý o špatnou interpretaci firemních výzkumů a jejich závěrů.

Kateřina Havlíková, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme