Šířily na Blízkém východě a v Asii proamerickou propagandu. Teď Twitter a Meta tyto účty smazaly

Společnosti Twitter a Meta odstranily ze svých sociálních sítí několik desítek účtů, které šířily to, co firmy vyhodnotily jako proamerickou propagandu. Podle BBC to oznámily analytické společnosti, které zkoumají kyberprostor, Graphika a centrum pro sledování kybernetických jevů Stanfordovy univerzity (Stanford Internet Observatory).

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ikony sociálních sítích

Společnosti Twitter a Meta odstranily ze svých sociálních sítí několik desítek účtů, které šířily to, co firmy vyhodnotily jako proamerickou propagandu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Smazané účty byly podle analytiků falešné, nejnovější z nich byly vytvořené před pěti lety a provozoval je někdo ze Spojených států a Velké Británie. Ale kdo za nimi stál, to jasné není.

Podle výzkumníků smazané účty šířily informace, které propagovaly proamerické politické postoje k tomu, co se děje ve světě. Zároveň byly silně vyhraněné proti Rusku, Íránu a Číně.

Ukrajinské PR vejde do učebnic, hodnotí analytik Šlerka. Ruská propaganda sází na stále stejné příběhy

Číst článek

Dělaly to stejně, jako v internetovém světě fungují různé protizápadní propagandistické skupiny. Mají síť falešných účtů, které využívají ukradenou nebo upravenou identitu skutečných lidí a vzájemně sdílejí různé zpravodajské články - někdy okopírované ze skutečných médií, často z webů, které se zpravodajsky jen tváří, ale informace na nich jsou různě překroucené.

Smazané účty se zaměřovaly na publikum na Blízkém východě a ve střední Asii.

Analytici účty odhalili právě kvůli falešným identitám a vzájemnému propojení. Jak píše server BBC, tenhle druh propagandy - na rozdíl od té protizápadní - moc úspěšný nebyl.

Mimo vlastní síť příspěvky zaznamenaly jen jednotky lajků nebo sdílení. Podle analytiků to ukazuje, že - ať už za touhle sítí stál kdokoli - západním demokraciím se takový způsob sebepropagandy nevyplatí a nijak jim nepomůže.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme