‚Chceme umožnit diskuzi.‘ Pravidla Facebooku dovolují obtěžování a šikanu veřejně známých osob

Pravidla Facebooku pro šikanu a obtěžování výslovně dovolují, aby veřejně známé osobnosti mohly být vystaveny útokům jinak než individuální uživatelé. Podle těchto pravidel jsou to například lidé, kteří mají velkou skupinu sledujících, nebo i ti, jejichž jméno se objevuje nepravidelně v médiích. Facebook tímto nastavením chce umožnit diskuzi, která zahrnuje i kritické komentáře o takto viditelných lidech, informoval o tom server The Guardian.

Tento článek je více než rok starý.

Kalifornie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook

Soukromým osobám na sociální síti nelze přát smrt, ale u veřejných osobností to podle Facebooku lze, dokud nebyly v příspěvku přímo označeny (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Po nedávné kritice kvůli obtěžování se Facebook, který rovněž vlastní i Instagram, rozhodl představit nová pravidla obsahující změny v oblasti obtěžování skrze soukromé zprávy a zavázal se spolupracovat s donucovacími orgány kvůli nenávistným projevům. 

Aplikace od firmy Facebook měly celosvětový výpadek. Problém byl především u WhatsApp a Instagramu

Číst článek

V nových pravidlech Facebook také vysvětluje, jak rozlišuje ochranu u soukromých a veřejných osobností, píše server The Guardian.

„U veřejných osobností odstraňujeme útoky, které jsou závažné, a také některé útoky, kdy je osoba veřejného života přímo označena v komentáři či příspěvku,“ uvádí Facebook v pravidlech. U soukromých osobností jde sociální síť s ochranou ještě dále, moderátoři odstraní jakýkoli obsah, který byl zveřejněn za účelem degradování a zahanbení, včetně tvrzení o sexuální aktivitě někoho jiného.

Soukromým osobám na sociální síti nelze přát smrt, ale u veřejných osobností to podle Facebooku možné je, pokud nebyly v příspěvku přímo označeny. Stejné je to v případě obsahu chválícím jejich smrt či vysmívajícím se jejich smrti či zranění.

Veřejná a soukromá osoba

Definice veřejných činitelů je v pravidlech Facebooku široká. Zahrnuje všechny politiky bez ohledu na to, v jaké oblasti politiky se pohybují, patří sem také každý novinář, který veřejně píše či mluví. Do definice veřejné osoby patří i uživatelé sociálních sítí s více než 100 000 sledujícími.

‚Protiromský rasismus.‘ Hygienička Svrčinová sklidila kritiku za příspěvek na facebooku, účet na síti zrušila

Číst článek

Uživatel sociální sítě může být ochrany osobnosti zbaven také proto, že se jeho jméno objevuje v médiích. Pokud jeho jméno bylo zmíněno v jakémkoli zpravodajském článku v titulku, podtitulku či perexu za poslední dva roky, potom je Facebookem brán jako veřejná osobnost. Výjimku tvoří děti do 13 let a tzv. nedobrovolné osobnosti veřejného života, což jsou lidé, kteří se k pozornosti médií a veřejnosti dostali nechtěně.

Seznam těchto lidí Facebook drží v tajnosti a není zahrnut do pravidel pro moderátory sociální sítě. 

Zvláštní výjimku tvoří také lidé, kteří zemřeli před rokem 1900 či fiktivní postavy. Je mohou uživatelé sociálních sítí šikanovat beztrestně. 

ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme