‚Je důležité, odkud informace pocházejí.‘ Facebook začne označovat příspěvky státních médií

Společnost Facebook reaguje na protesty v USA, které souvisí se smrtí George Floyda. Ty totiž využila některá státní média, hlavně čínská. Zpochybňují, proč někteří politici podporují protesty v Hongkongu a pak kritizují ty v USA. Sociální síť tak bude nově štítky označovat příspěvky, stránky a reklamy státem kontrolovaných médií. Jak uvedl pro CNN zástupce společnosti Nathaniel Gleicher, je důležité vědět, odkud informace pocházejí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook bude nově označovat příspěvky, stránky i reklamy státem kontrolovaných médií | Zdroj: Facebook

„Pokud čtete reportáž z protestu, je velmi důležité vědět, kdo tyto reportáže píše a jakou motivaci k tomu má. Cílem je zajistit, aby společnost věděla a pochopila, kdo za tím stojí,“ popsal Gleicher pro CNN, proč společnost označování zavádí.

Státní média podle něj kombinují schopnost tisku nastavovat agendu se strategickým podporováním politiky dané země.

Facebook posiluje v boji s fake news. Pravdivost obsahu v Česku bude ověřovat Demagog.cz

Číst článek

Facebook společně s 65 odborníky stanovil kritéria, podle kterých definuje státem financovaná a ovládaná média.

Mezi ně patří například původ finančních prostředků na provoz, transparentnost redakce nebo vlastnická struktura. Podle Gleichera je tak možné, že médium bude financované státem, ale přesto jej bude Facebook považovat za nezávislé.

Seznam bude dynamický a bude se měnit. Jednotlivá média mohou proti označení podle Gleichera vznést protest. Zatím je jisté, že na seznamu jsou ruská média Sputnik a Russia Today a čínská agentura Nová Čína (Sin-chua) a Čínská ústřední televize (CCTV).

Facebook ohlásil jejich zavedení už v prosinci, ale nakonec je použije až nyní jako reakci na informování některých státních médií o koronaviru a protestech ve Spojených státech. Štítky by se měly objevit příští týden uživatelům v USA a později i lidem v dalších zemích světa.

Podobné opatření zavedl v roce 2018 YouTube, který také označoval videa z produkce státem financovaných médií. Tehdy se proti tomu ohradil například Hlas Ameriky, který je financovaný vládou USA. Tehdy argumentoval tím, že navzdory tomu je nezávislým médiem.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme