Facebook ve Spojených státech testuje nové funkce. Mají uživatele varovat před extremistickým obsahem

„Nedávno jste mohli být vystaveni škodlivému extremistickému obsahu.“ Dlouhodobě kritizovaná společnost Facebook zkouší ve Spojených státech nová upozornění na své hlavní sociální síti. Snaží se tím zabránit radikalizaci v online prostředí.

Palo Alto (Kalifornie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mohli jste být nedávno vystaveni škodlivému extremistickému obsahu,“ píše Facebook v druhém upozornění. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Máte obavy, že se z někoho stává extremista?“ Tak zní jedna z hlášek, které se uživatelům můžou zobrazit. Varuje také „před násilnými skupinami, které se snaží manipulovat skrze zklamání a zlost“. Uživatele pak odkazuje na stránky podpory.

Druhé upozornění varuje před radikálním obsahem, kterému uživatelé mohli být vystaveni.

Nové funkce facebooku jsou součástí pilotního programu, který je pouze na hlavní platformě ve Spojených státech, píše Reuters.

Vychází z iniciativy Redirect, jejímž cílem je boj proti násilnému extremismu. V budoucnu by mohl program předcházet radikalizaci lidí na sociální síti.

Nové funkce cílí na uživatele, kteří mohli být vystaveni obsahu proti pravidlům. Ale také na lidi, které v minulosti facebook za jejich porušení varoval.

Kritika Facebooku

„Je to součástí většího projektu, který má poskytnout možnosti a podporu lidem na Facebooku, kteří mohli být zapojeni nebo vystaveni extremistickému obsahu, nebo znají někoho, kdo je v takovém riziku,“ uvedl pro server CNN mluvčí společnosti Andy Stone.

Mluvčí Facebooku řekl, že se upozornění snaží uživatele odkázat na různorodé zdroje, které jim mohou pomoci. Například na organizaci Life After Hate, která pomáhá lidem opustit násilná radikální pravicová hnutí.

Největší sociální síť na světě dlouhodobě čelí tlaku, že na svých platformách nepodniká dostatečné kroky proti extremistickému obsahu. Jako příklad CNN uvádí americká hnutí, která se zapojila do útoku na Kapitol 6. ledna 2021. Podporovatelé Donalda Trumpa pásilnám způsobem přerušili hlasování kongresmanů, které mělo potvrdit vítězství Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách.

Facebook se také zapojil do kampaně Christchurch Call to Action. Po útoku v novozélandském městě Christchurch, kdy násilník střelbu živě vysílal na facebooku, se hlavní technologické firmy zavázaly k boji proti násilnému extremistickému online obsahu.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme