Konec konspirací o očkování, hlásí Facebook a zavádí nová opatření proti dezinformacím

Společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, oznámila, že hodlá bojovat s konspiračními teoriemi okolo očkovacích vakcín. „Omezíme dosah těchto konspirací a zároveň poskytneme uživatelům pravdivé informace k této problematice,“ uvádí v tiskové zprávě Facebook.

Menlo Park (Kalifornie, USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť facebook je přístupná z mobilu i z počítače. (Ilustrační snímek)

Sociální síť facebook je přístupná z mobilu i z počítače. (Ilustrační snímek) | Foto: Tim Bennett | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Společnost ve zveřejněné zprávě zmínila i konkrétní kroky k omezení šíření dezinformací. „Omezíme dosah stránek a skupin, které konspirační teorie obsahují, ve výpisu hledání a News Feedu (personalizovaný výpis příspěvků uživatele na hlavní stránce sociální sítě, pozn. red.),“ píše Monika Bickertová z Facebooku.

Přihlašovací stránka sociální sítě instagram. (Ilustrační snímek) | Foto: Fancycrave | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Omezení společnost také plánuje v oblasti reklamy a sponzorovaných příspěvků. Pokud někdo zaplatí reklamu, která se bude týkat konspirační teorie ohledně vakcín, Facebook ji zamítne. A v případě, že by se dotyčný pokoušel o inzerci na toto téma opakovaně, může správce sítě účet zablokovat.

Omezení se dotkne i druhé sociální sítě společnosti – instagramu. „Nebudeme zobrazovat nebo doporučovat obsah podporující konspirace ve výpisu hledání podle klíčových slov nebo na kartě Prozkoumání,“ uvádí Facebook.

Společnost také hledá cestu, jak uživatelům poskytnout ověřené informace, pokud už přijdou do styku s dezinformací na téma očkování.

Spojení očkování a autismu

Vědci už dříve odmítli například spojení očkování proti spalničkám s možností výskytu autismu. Tým dánského odborníka Anderse Hviida, který v lékařském žurnálu Annals of Internal Medicine zveřejnil výsledky rozsáhlé studie tuto konspiraci vyvrací. Výzkumu se v Dánsku zúčastnilo přes 657 tisíc dětí narozených v letech 1999 až 2010.

Šéf amerického sdružení pediatrů Kyle Yasuda sociální sítě vyzval, aby opatření ještě zpřísnily, neboť šíření dezinformací o vakcínách považuje za nebezpečné.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme