Facebook obnovil fungování svých aplikací. Šlo o jeho nejhorší výpadek od roku 2008

Sociální sítě Facebook a Instagram a aplikace pro zasílání zpráv Whatsapp, které v pondělí postihl několikahodinový výpadek, začaly v úterý v noci znovu fungovat. Společnost Facebook oznámila po 4.00 SELČ, že její služby jsou znovu přístupné online a její zaměstnanci pracují na postupném návratu k běžnému provozu. Firma se domnívá, že během výpadku neunikly údaje uživatelů jejích služeb, informovala agentura Reuters.

New York (Aktualizováno: 6:43 5. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook.

S výpadkem se potýkaly aplikace a sociální sítě společnosti Facebook | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters

Aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp, sociální síť pro sdílení fotografií Instagram a sociální síť Facebook zaznamenaly v pondělí krátce před 17.00 SELČ rozsáhlý výpadek.

„Tvrdě jsme pracovali na obnovení k přístupu k našim službám a aplikacím a jsme rádi, že se vrací online,“ oznámil kolem 00.45 SELČ provozovatel sítě Facebook. Instagram také uvedl, že se „pomalu, ale jistě“ vrací k normálnímu fungování. WhatsApp krátce před 4.00 SELČ oznámil, že jeho služba je plně funkční.

Server CNBC připomíná, že se jedná o nejhorší výpadek Facebooku od roku 2008, kdy se problém táhl celý den. Tehdy jeho služeb ale využívalo jen 80 milionů uživatelů. Ve druhém čtvrtletí měla tato největší sociální síť světa 2,9 miliardy měsíčních aktivních uživatelů. 

Společnost Facebook se domnívá, že výpadek způsobilo chybné nastavení jejího vnitřního systému. To pak vedlo k přerušení výměny informaci mezi servery a datovými centry, což mělo negativní lavinový efekt na její aplikace a sítě. O chybě v konfiguraci systému mluvili před prohlášením společnosti také bezpečnostní experti, kteří situaci sledují, informovala agentura Reuters.

We’re coming back online! Thank you all for your patience and we sincerely apologize to everyone affected by the outage.

01:02 – 05. 10. 2021

497 3230

Chybové hlášení na facebookové webové stránce podle Reuters naznačovalo, že se jednalo o chybu systému DNS (Domain Name System), který zjednodušeně řečeno slouží k zobrazování webových stránek – „dovede“ uživatele na požadovanou stránku. Podobný výpadek u cloudové společnosti Akamai Technologies v červenci vyřadil z provozu několik webových stránek.

Bezpečnostní experti, kteří situaci sledovali, uvedli, že výpadek mohla pravděpodobně způsobit chyba v konfiguraci systému, kvůli které nebyly dostupné odkazy na servery Facebooku. To by mohlo být důsledkem interní chyby, i když teoreticky by byla možná i sabotáž ze strany informované osoby, napsala agentura Reuters.

Všechny tři jmenované aplikace spadají pod společnost Facebook a jejich provoz se opírá o stejnou infrastrukturu. Fungovat přestaly i další příbuzné aplikace, například Facebook Workplace či Facebook Messenger.

Propad akcií

Down Detector uvedl, že dostal téměř 14 milionů zpráv o výpadku pro Facebook, WhatsApp, Instagram a Facebook Messenger, píše Reuters.

Uživatelé rovněž na serveru DownDetector ohlásili výpadky služeb společností Amazon, Google ,T-Mobile, Twitter a Tik Tok. Nicméně právě twitter se stal jedním z kanálů, kterým kolovaly žerty spojené s facebookovým výpadkem. Společnost Twitter na stejnojmenné síti přivítala příliv virtuálních návštěvníků tweetem „Nazdar prakticky všichni“.

hello literally everyone

19:27 – 04. 10. 2021

543294 3119501

„Facebook a Instagram na den přestanou záhadně fungovat a svět se stává zdravějším místem,“ reagoval bývalý spolupracovník amerických tajných služeb a whistleblower Edward Snowden.

Facebook and Instagram go mysteriously offline and, for one shining day, the world becomes a healthier place.

#facebookdown

19:59 – 04. 10. 2021

30438 159383

Akcie Facebooku kolem 21.30 SELČ odepisovaly 5,5 procenta a směřovaly ke své nejhorší seanci za rok. K jejich propadu přispěl širší výprodej technologických akcií a také výpověď bývalé zaměstnankyně firmy Frances Haugenové. Ta v neděli společnost Facebook obvinila, že opakovaně upřednostňovala zisk místo toho, aby zakročila proti projevům nenávisti a dezinformacím.

Vodafone v Česku

Celosvětový výpadek Facebooku přetížil v pondělí v podvečer část sítě operátora Vodafone, lidé měli problém s internetovým připojením i dalšími službami. Podle mluvčího firmy Ondřeje Luštince by ale nyní mělo být již vše v pořádku, technici nasadili náhradní řešení, sdělil mluvčí.

„V důsledku výpadku Facebooku došlo k sekundárnímu přetížení některých částí naší fixní sítě. Technici už nasadili náhradní řešení, všechny části naší pevné síti jsou navzdory přetrvávajícímu masivnímu výpadku Facebooku plně funkční,“ sdělil v pondělí večer Luštinec ČTK.

Doplnil, že nyní už firma řeší pouze požadavky zákazníků, kteří potřebují poradit s restartem modemu. Na twitteru společnost doporučuje vypnout modem alespoň na minutu a poté znovu zapnout.

⚠Omlouváme se vám za případné potíže s internetem. Kvůli celosvětovému výpadku Facebooku došlo k sekundárnímu přetížení některých částí naší pevné sítě. Naši technici pracují na náhradním řešení.

19:38 – 04. 10. 2021

18 247

Barbora Navrátilová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme