Indické úřady vyšetřují Google. Společnost podle nich zneužila dominantní postavení systému Android

Americká společnost Google v Indii zneužila dominantního postavení svého operačního systému Android a využívala své finanční síly k nezákonnému utlačování konkurentů. S odvoláním na zprávu indického antimonopolního úřadu CCI z vyšetřování to v sobotu uvedla agentura Reuters. Úřad vyšetřoval americkou internetovou firmu dva roky.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Google | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Google, který patří firmě Alphabet, snížil schopnost a motivaci výrobců k vývoji a prodeji přístrojů s alternativními verzemi Androidu, uvádí se v červnové zprávě vyšetřovací komise CCI, do které měl Reuters možnost nahlédnout. Google podle informovaných zdrojů zprávu o vyšetřování zatím neobdržel. CCI na žádost o komentář ke zprávě nereagoval.

Podle dalšího zdroje vysocí úředníci CCI nyní zprávu přezkoumávají a než vydají konečné rozhodnutí, včetně případných sankcí, dají Googlu další možnost k obhajobě. Po vydání konečného rozhodnutí bude mít Google případně šanci bránit se proti němu u soudu.

Americký technologický gigant v prohlášení zaslaném agentuře Reuters uvedl, že je připraven s antimonopolním úřadem spolupracovat. Chce prokázat, že Android konkurenci a inovace naopak zvýšil, ne snížil.

Další vyšetřování

Google dostal v Koreji pokutu za zneužití dominantního postavení na trhu. Chce podat odvolání

Číst článek

Zjištění komise je dalším neúspěchem Googlu v Indii, kde čelí několika případům antimonopolního vyšetřování. Firmu také vyšetřují v Evropě, USA a dalších zemích. Tento týden dostal Google pokutu 180 milionů USD (3,9 miliardy Kč) od jihokorejského antimonopolního úřadu za blokování upravených verzí systému Android.

Prověřování Googlu bylo zahájeno v roce 2019 na základě stížnosti, kterou podali dva výzkumní pracovníci v oblasti ochrany hospodářské soutěže a jeden student práv. Když antimonopolní úřad nařídil vyšetřování, zdálo se podle něj, že Google využívá dominantního postavení k tomu, aby omezil možnost výrobců přístrojů vybrat si alternativní verzi mobilního operačního systému, a donutil je předem instalovat aplikace Googlu.

Podle výzkumné společnosti Counterpoint Research je systém Android nainstalovaný v 98 procentech zhruba z 520 milionů chytrých přístrojů v Indii.

Indie pro Google zůstává důležitým růstovým trhem. Loni firma uvedla, že v zemi v příštích pěti až sedmi letech vynaloží deset miliard USD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme