Google zřídil expertní etickou komisi pro umělou inteligenci. Bude řešit diskriminaci i bezpečnost

Americká technologická společnost Google ustavila poradní komisi pro etické otázky související s umělou inteligencí. Google to oznámil na svém blogu s tím, že komise se letos sejde čtyřikrát, poprvé v dubnu.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Společnost připomíná, že již loni zveřejnila své zásady výzkumu a vývoje umělé inteligence (AI Principles), které považuje za etickou chartu. K podpoře zmíněných principů se nyní rozhodla zřídit externí poradní komisi pro pokročilou technologii (ATEAC; Advanced Technology External Advisory Council).

Laserové zbraně i pití krve. YouTube se potýká s konspiracemi, šíření videí napomáhá jeho algoritmus

Číst článek

„Tato skupina se bude věnovat nejsložitějším výzvám Googlu, které vycházejí z našich zásad umělé inteligence, jako jsou rozpoznávání podle tváře a spravedlnost strojového učení,“ uvedl Google.

Bez diskriminace a přínosné pro společnost

Ve zmíněných zásadách se Google například hlásí k tomu, že jím vyvíjené technologie budou přínosem pro společnost, nebudou diskriminační nebo budou bezpečné a pod kontrolou lidí.

Společnost se rovněž zavázala, že umělou inteligencí nevybaví zbraně či techniku, která by byla v rozporu s mezinárodním právem a lidskými právy.

Komisi tvoří behaviorální ekonom Alessandro Acquisti, expert na aplikovanou a výpočetní matematiku Bubacarr Bah, odborník na strojové učení De Kai, specialistka na automatické systémy Dyan Gibbensová, odbornice na psychologii a umělou inteligenci Joanna Brysonová, Kay Colesová Jamesová, která se věnuje minimalizaci vlády a osobní svobodě, filozof se zaměřením na digitální etiku Luciano Floridi a diplomat William Joseph Burns.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme