Projekt dvou doktorandů z garáže slaví dvacet let od vzniku. Víte, jak vzniklo jméno Google?

Společnost Google slaví dvacet let od svého vzniku. Firmu založila dvojice doktorandů ze Stanfordovy univerzity jako internetový vyhledávač. Pro název našli inspiraci v matematice. A první sídlo měla firma v garáži. Dnes je nejhodnotnější značkou světa, která už není jen vyhledávačem, ale podniká i v mnoha dalších oblastech.

Sacramento Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Google | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Firmu Google Inc. založili v roce 1998 dva studenti americké Stanfordovy univerzity, Sergey Brin a Larry Page. Dnes notoricky známá značka vznikla z pojmu googol, kterým se v matematice označuje číslo skládající se z jedničky následované stovkou nul.

Google byznys

Google obstarává až devadesát procent hledání přes internet. Konkurence jako Bing nabo Yahoo jsou v jednotkách procent. V Česku je kvůli silnému Seznamu.cz podíl Googlu nižší, ale stále téměř tříčtvrtinový. Podobně silné je postavení společnosti i v jiných oblastech. Například její operační systém Android je dnes na osmdesáti procentech chytrých mobilních telefonů.

Své první sídlo měla firma Google v garáži v kalifornském Menlo Parku. „Nakonec jsme z toho udělali firmu a nastěhovali jsme se se stroji do něčího domu. Měli jsme taky garáž, pořád jsme rostli a nakonec jsme společnost přemístili do Palo Alto,“ vysvětloval v roce 2002 Page.

Už v prosinci 1998 zařadil časopis PC Magazine Google na svůj seznam sta nejlepších webů. Navíc tak učinil s dovětkem, že Google má „tajný recept na zobrazení extrémně relevantních výsledků“. A vyhledávač pak počtem uživatelů pokořil takové giganty, jakými byly AltaVista, Yahoo! nebo Excite.

Část vydělaných prostředků použil Google na svůj další rozvoj. V dubnu 2004 například spustil vlastní e-mailovou službu Gmail v témže roce také vstoupil na burzu, v únoru následujícího roku se zrodil mapový server Google Maps a v roce 2006 koupil za 1,65 miliardy amerických dolarů populární server pro sdílení videí YouTube.

Z dílen Googlu kromě toho vzešel v současnosti světově nejpoužívanější internetový prohlížeč Chrome, operační systém Android pro chytré telefony a tablety či počítačové brýle Google Glass.

První a nové logo Google | Zdroj: Google, Inc.

Kritika a pokuty

Světoznámé firmě se ale nevyhnuly problémy, čelí kritice kvůli cenzuře. V Číně zřídila vyhledávač, který filtruje nevhodné výsledky.

Rekordní pokuta. Evropská komise chce od Googlu 4,34 miliardy eur

Číst článek

V letošním roce také zaměstnanci Googlu protestovali proti projektu Maven. Nelíbilo se jim, že společnost se věnuje výrobě zbraňových systémů.

Společnost Google rovněž několikrát dostala pokutu od Evropské komise. Naposledy letos v červenci, kdy ji Brusel obvinil ze zneužívání dominantního postavení mobilního operačního systému Android.

Firma má zaplatit pokutu 4,34 miliardy eur, tedy 112,2 miliardy korun. Google uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

Google je přesto podle žebříčku BrandZTop 100 z letošního května nejhodnotnější firmou světa. K březnu měl zhruba 85 tisíc zaměstnanců.

Žebříček BrandZ Top 10 nejhodnotnějších značek světa
(vyšel v květnu 2018)
PořadíZnačkaKategorieHodnota značky 2018
(v miliardách USD)
1.Googletechnologie302,063
2.Appletechnologie300,595
3.Amazonobchod207,594
4.Microsofttechnologie200,987
5.Tencenttechnologie178,990
6.Facebooktechnologie162,106
7.Visaplatby145,611
8.McDonald'srestaurace126,044
9.Alibabaobchod113,401
10.AT&Ttelekominukace106,698

Jakub Lucký, onh, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme