Organizátor hackathonu: Práce na systému k dálničním známkám jdou podle plánu

Práce na novém IT systému k elektronickým dálničním známkám pokračují v pražských Holešovicích podle plánu. Informoval o tom v sobotu organizátor akce Tomáš Vondráček. Veřejného hackathonu se účastní 60 programátorů. Podle Vondráčka jsou hotová základní rozhraní e-shopu, nyní je bude nutné propojit s dalšími částmi systému. Nálada je podle něj mírně optimistická. Programátoři zahájili práce v pátek v 18.00, hotovo chtějí mít v neděli vpodvečer.

Praha (Aktualizováno: 15:46 25. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jedeme podle plánu, i když s mírnými odchylkami. Některé části postupují rychleji, než jsme čekali, jiné jsou naopak o něco složitější. Nálada je ale mírně optimistická,“ řekl v sobotu po téměř 17 hodinách akce podnikatel Tomáš Vondráček.

Na 60 programátorů se pustilo do systému pro elektronické dálniční známky, mají na to víkend

Číst článek

Systém, na kterém nyní pracují, by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však kritizovanou zakázku zruší.

Programátorům se podle něj podařilo vytvořit základní body systému, které chtějí během soboty postupně navzájem propojit s dalšími, například platebními bránami nebo CORE systémy.

„Dostali jsme se před kritickou část, nyní musíme zajistit, aby jednotlivé části mezi sebou komunikovaly,“ podotkl Vondráček, který je majitelem české pobočky reklamní agentury WMC a digitální agentury Actum.

Hotovo má být v neděli

Programátoři podle něj budou v sobotu pracovat tak dlouho, dokud systémy nebudou spolupracovat. V neděli se pak chtějí věnovat dodělávkám a vyladění systému.

„Byl bych hrozně rád, kdybychom v sobotu neskončili, dokud jednotlivé celky nebudou komplet hotové. Abychom měli neděli na to řešit problémy, ladit aplikaci a vylepšovat,“ uvedl pro Radiožurnál Vondráček. „Tyto detaily jsou často rozhodující,“ upozornil.

HACKATHON

Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu. Všichni se tohoto konkrétního hackatonu na výrobu IT systému k elektronickým dálničním známkám účastní bez nároku na honorář. Výsledný e-shop chce organizátor akce a podnikatel Tomáš Vondráček nabídnout státu zadarmo.

Dobrovolníci budou na e-shopu pracovat do nedělního odpoledne. Organizátoři ho chtějí mít hotový v 18 hodin, aby si řidiči mohli nákup dálniční známky vyzkoušet.

Organizátoři pak chtějí představit plně funkční systém, který půjde mimo jiné napojit třeba i na registr vozidel „Cílem je spustit e-shop, kde si kdokoli z veřejnosti může celý proces vyzkoušet. A v ideální stavu umožníme veřejnosti, ať si jednoduchou aplikací, kterou jim dáme k dispozici do mobilu, ověří na svém autě, že se jim podařilo známku koupit,“ popsal Vondráček.

Programátoři tak pracují i v noci. „Poslední vývojáři odešli ve čtyři ráno. Většinou jsme spali tři, čtyři, maximálně pět hodin. A ráno od sedmi hodin se tady zase scházíme a pracujeme,“ popsal páteční noc pro Radiožurnál vedoucí jednoho z týmů programátorů David Slavík.

Na zakázce k dálničním známkám měl dodavatel zisk 66 procent, upozorňuje Bláha z HlídačStátu.cz

Číst článek

Vondráček zároveň přiznal, že během noci na sobotu se vyskytly menší problémy v souvislosti s potřebou speciálního nástroje na hledání v databázích, kterých v Česku mnoho není.

„Při normální situaci bychom si s tím dokázali poradit sami, ale vzhledem k časovému presu jsem na síti LinkedIn napsal výzvu, zda by nám s tím někdo mohl pomoci,“ dodal.

Akci by měli zřejmě během neděle navštívit mimo jiné i premiér a šéf ANO Andrej Babiš nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček za ANO.

Zakázka na informační systém a e-shop s elektronickými dálničními známkami stála křeslo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka za ANO. Podle odborníků i politiků je výrazně předražená, navíc nevzešla z otevřeného tendru.

Kremlíkův nástupce Havlíček oznámil, že zakázka bude po dohodě s firmou Asseco zrušena. Stát vyhlásí novou, která bude výrazně přepracována.

vok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme