Hackery zastaví zase jenom hackeři. Na ČVUT budou vychovávat strážce bezpečného internetu

Desítky nových hackerů ročně, to bude výsledek nové laboratoře Českého vysokého učení technického. Tamní studenti se ale budou učit takzvané etické hackování, tedy vyhledávat a upozorňovat na slabá místa počítačových serverů.

Experiment Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Spojených státech je horkým tématem používání osobních emailů politiků ke služebním záležitostem. Podle Mika záleží, co v mailové schránce máte

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Spolu s Jakubem Ácsem sedíme u jednoho z počítačů v nové Laboratoři etického hackování na pražském ČVUT. 

Přestože jde na první pohled o běžný počítač, má schopnost simulovat hned několik virtuálních počítačů najednou. Právě jeho prostřednictvím studenti technické fakulty simulují hackerský útok. 

Nejprve je potřeba zjistit si IP adresu serveru, kam se chce hacker vloupat.

Na černé obrazovce se před námi objevily příkazy pro operační systém, jejichž prostřednictvím se hacker snaží zjistit slabá místa napadeného serveru. 

Podle vedoucího nové laboratoře profesora Roberta Lorencze je univerzitní hackování naprosto bezpečné. „Neprovádíme žádné komerční testování pro konkrétní klienty. Snažíme se studenty naučit reagovat na útoky v uzavřeném prostoru,“ říká Radiožurnálu.

Jakub Ács mezitím zkouší prolomit zabezpečení virtuálního serveru. Pokud by skutečně existoval, pak by se z něho mohl pokusit podniknout další útoky, zjistit toky kryptoměn, především bitcoinu, nebo získat jiná data. 

Cílem univerzitních hackerů ovšem v budoucnu bude pravý opak. Cvičí se tu v tom, aby byli schopni data před podobnými útoky chránit. 

Ondřej Ševčík, Anna Duchková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme