Jedna z největších krádeží v historii kryptoměn. Hacker stáhl aktiva v hodnotě 600 milionů dolarů

Neznámý hacker ukradl virtuální aktiva v hodnotě více než 600 milionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 13 miliard korun. Využil slabiny v bezpečnostním zabezpečení blockchainové platformy Poly Network. Dopustil se tak jedné z největších krádeží v historii kryptoměn. „Peníze, které jste ukradl, patří tisícům členům kryptoměnové komunity,“ napsala mu společnost v dopise, který zveřejnila na twitteru. Informuje o tom zpravodajský server CNBC.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neznámý hacker našel slabinu v zabezpečení blockchainové platformy Poly Network (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International

Z blockchainové platformy Poly Network byly v úterý zcizeny kryptoměny v hodnotě více než 600 milionů dolarů. Hacker nebo skupina hackerů totiž našel slabinu v zabezpečení systému. Jedná se o jednu z největších krádeží v historii kryptoměnového trhu. 

Co je to blockchain?

Blockchain je druh internetové databáze, která je decentralizovaná. To znamená, že nemá žádného centrálního správce, je tedy nezávislá na tradičních finančních institucích. Zároveň je ovšem zabezpečená a transparentní. Jde v podstatě o virtuální účetní knihu, do které se zapisují transakce. Systém blockchain umožňuje existenci kryptoměnového trhu.

Poly Network je interoperabilní protokol, poskytuje tedy lidem obchodujícími s kryptoměnami možnost převodu virtuálních aktiv z jedné aplikace na druhou. Hacker z ní stáhl několik tisíc tokenů, jako je ether, o své peníze tak přišly tisíce uživatelů.

Společnost na twitteru v úterý zveřejnila dopis hackerovi, v němž ho vyzvala k vrácení peněz. „Chceme navázat komunikaci... Množství peněz, které jste ukradl, je největší v historii DeFi (decentralizovaných financí – finanční systém nezávislý na oficiálních právních a regulatorních institutech – pozn. red.). Jakákoliv země tento čin bude považovat za významný finanční zločin a budete stíhán,“ uvedla společnost.

Poly Network aktuálně s neznámým hackerem komunikuje skrze vzkazy v transakcích. V posledních příspěvcích, které zveřejnila na twitteru, pak uvedla, že hacker „posouvá věci správným směrem“ a téměř pět milionů dolarů údajně již vrátil.

‚Organizovaný útok‘

Krádeží se zabývali výzkumníci bezpečnostní společnosti SlowMist. Podle nich byly kryptoměny v hodnotě více než 610 milionů dolarů převedeny na tři rozdílné adresy, píše zpravodajský server CNBC. Společnost ve svém závěru měla také uvést, že šlo pravděpodobně o „dlouho plánovaný, organizovaný útok“.

Poly Network požádala různé kryptoburzy o blokování vkladu kryptoměn z konkrétních adres. Miliony dolarů ale hacker už stihl převést na několik jednotlivých kryptoměnových peněženek.

Výkonný ředitel významné kryptoburzy Binance Čchang-pcheng Čao na twitteru v úterý napsal, že si je útoku vědom. „Koordinujeme se všemi našimi bezpečnostními partnery pomoc,“ uvedl s tím, že ale nic nezaručuje.

We are aware of the poly.network exploit that occurred today. While no one controls BSC (or ETH), we are coordinating with all our security partners to proactively help. There are no guarantees. We will do as much as we can. Stay #SAFU. 🙏

15:49 – 10. 08. 2021

1046 4056

Ztráty v kryptoměnovém segmentu DeFi kvůli krádežím a podvodům přitom dosáhly v prvních sedmi měsících tohoto roku historického maxima. Ukázala to v úterý zpráva výzkumné společnosti CipherTrace, píše Reuters.

Zároveň ovšem podle agentury ztráty kvůli zločinu na celkovém trhu s kryptoměnami na konci července prudce klesly. Konkrétně na 681 milionů dolarů, ve srovnání s 1,9 miliardy dolarů ztrát za celý rok 2020 a 4,5 miliardy za rok 2019.

piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme