Hackeři napadli aplikaci Českého rozhlasu mujRozhlas. Ukradli data všech 150 000 uživatelů

Hackeři ukradli data všech zhruba 150 000 uživatelů audioportálu a mobilní aplikace mujRozhlas. Český rozhlas (ČRo) uživatele postupně informuje, radí jim změnu hesla. Vyplývá to z vyjádření ředitele komunikace Jiřího Hošny a šěfa oddělení digitálních služeb Jiřího Maliny.

Praha (Aktualizováno: 13:12 29. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aplikace mujRozhlas

Aplikace mujRozhlas | Zdroj: Český rozhlas

O zcizení uživatelských dat se Český rozhlas dozvěděl 20. prosince, v následujících dnech informaci ověřil a potvrdil. „Hned v den zjištění úniku jsme provedli okamžitá bezpečnostní opatření pro zamezení dalších kybernetických útoků. Zároveň jsme také posílili zabezpečení naší síťové a serverové infrastruktury,“ uvedl rozhlas ve sdělení pro uživatele.

Na analýze a vyšetřování útoku spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), únik také nahlásil Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Kyberútoků v roce 2023 přibylo. Podvodníci se snažili z lidí vylákat peníze, hackeři útočili i na vládní weby

Číst článek

Hošna řekl, že Český rozhlas uživatelům aplikace postupně rozesílá informační maily o útoku. „Omlouváme se za komplikace, které vám v souvislosti s únikem dat mohly vzniknout. Nastalá situace nás mrzí,“ doplnil.

Hackeři při útoku zcizili e-mailové adresy a jména uživatelů. „Hesla unikla v nečitelné podobě a existuje jen malá pravděpodobnost jejich dalšího zneužití s ohledem na použití bezpečného algoritmu,“ ujistil šéf oddělení marketingu a digitálních služeb Jiří Malina. 

Kromě hesel unikl seznam odebíraných pořadů a oblíbených audií.

Změnit heslo

„Z bezpečnostních důvodů vám doporučujeme změnit si heslo, které používáte pro přihlášení do mujRozhlas,“ apeluje Malina.

Český rozhlas také doporučuje změnu hesla v dalších internetových službách, pokud ho lidé využívají podobné jako v aplikaci mujRozhlas. „Zároveň prosíme, věnujte náležitou pozornost jakékoliv budoucí e-mailové komunikaci zmiňující audioportál mujRozhlas a Český rozhlas obecně,“ upozorňuje.

Informace o použití e-mailové adresy k registraci do portálu mujRozhlas by mohli útočníci podle rozhlasu využít například k pokusům o vylákání hesel či jiných osobních údajů.

Uživatelé aplikace mujRozhlas si v ní mohou přehrávat živé vysílání všech stanic ČRo, poslouchat pořady online i offline, přehrávat si rozhlasové podcasty a získat tipy k poslechu pro děti. K dispozici jsou v aplikaci také některé nahrávky z rozhlasového archivu.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme