Počet hackerských DDoS útoků se v Česku vrátil na předválečné hodnoty. Nejvíce jich je z Ruska a Brazílie

Počet i objem hackerských DDoS útoků na české firmy se v srpnu ustálily na hodnotách obvyklých před zahájením války na Ukrajině. Hodnoty jsou tak několikrát menší, než byly v březnu, který byl historicky rekordní. Proti předchozím měsícům se nejvíce útočilo z Ruska, které žebříčku kralovalo naposledy v dubnu. Vyplývá to ze statistik bezpečnostní firmy ComSource.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kybernetický útok. Ilustrační foto.

Počet hackerských DDoS útoků se vrátil k normálu. Nejvíce jich bylo z Ruska, do popředí se posouvá i Asie (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„DDoS útoky, které velkým počtem dotazů zahltí napadený server, tu s námi budou neustále a týkají se úplně všech firem a institucí. Útok ani nemusí být součástí nějaké války, ale může si jej objednat například konkurence či odmítnutý dodavatel,“ uvedl spolumajitel bezpečnostní firmy ComSource Jaroslav Cihelka.

Dvoufaktorové ověření je to nejlepší, co máme. Úplná počítačová bezpečnost neexistuje, míní Koubský

Číst článek

„Rozvinul se s nimi totiž čilý obchod, takže útočník ani nepotřebuje žádné technické znalosti či vlastní infrastrukturu, prostě si jej koupí jako službu,“ dodal.

Útoky na firmy a instituce v České republice mířily ze 184 zemí. Do popředí se posouvá Asie. Ta již druhý měsíc po sobě kraluje žebříčku intenzity útoků, který předtím dlouhodobě vedla Evropa, ukazují data.

Z pohledu zemí bylo nejvíce útoků z Ruska, na druhém místě se umístila Brazílie následovaná USA. Nejintenzivnější útoky pak směřovaly z Vietnamu.

Celkový objem odfiltrovaného škodlivého provozu se v srpnu v porovnání s předchozím měsícem lehce snížil, i tak byl ale dvojnásobný oproti červnu. V rekordním březnu byl nicméně objem zablokovaných škodlivých dat mnohonásobně vyšší, vyplývá ze statistik.

Útoky nejsou neobvyklé

„S DDoS útokem se setkala téměř každá významnější firma. V posledních měsících se nicméně aktivity hackerů soustřeďují na vice sofistikované útoky, které mohou oběti více poškodit. Příkladem může být Ředitelství silnic a dálnic, které se z napadení vyděračským ransomwarem vzpamatovávalo několik měsíců,“ řekl technický ředitel e-shopu Astratex Martin Rogozný.

Google zneužíval Android k potlačení konkurence. Soud podpořil rozhodnutí Evropské komise

Číst článek

Podle ředitele divize Medical Soulutions softwarové firmy OR-CZ Michala Mačáta jsou hackerské útoky v Česku časté taky proti školám, zdravotnickým zařízením a nemocnicím.

„Často znamenají zastavení provozu, odložení operací, rychlý převoz akutních pacientů do jiné nemocnice. Mnohdy se jedná o ransomware, který zašifruje data na nemocničních serverech a přístrojích. Následky jsou často v milionech korun,“ řekl.

„Je proto potřeba modernizovat zařízení a digitální prostředí mít zabezpečené a chráněné. Všechny operační systémy musí být podporované a aktuální,“ dodal.

Policie letos do konce srpna zaznamenala celkem 12 083 skutků spáchaných v kybernetickém prostoru. V roce 2021 to bylo jen 1957 incidentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme