,Staň se internetovým úžasňákem.‘ Děti se v bezplatné hře učí, jak používat web bezpečně

Jak se chránit před hackery, poradit si s kyberšikanou a čemu se vyhnout při sdílení fotek na internetu. To všechno se děti naučí při výukové online hře Interland od firmy Google. Hra, která má zábavnou formou vštípit základy bezpečného chování na internetu, je dostupná i v češtině. V době těsně po koronavirové krizi, která připoutala děti k počítačům a tabletům víc než dřív, si její přínos pochvaluje kromě rodičů také policie.

Experiment Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsou tady čtyři různé ostrovy. Nejvíc mě bavilo Království laskavosti,“ popisuje Radiožurnálu desetiletá Zdenička. „Je to klasická šipkovka, jsou tady různé emoji. Chodíte v ní a dáváte postavičkám srdíčka.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Koronavirová krize posadila děti k internetu. Jak je nejlépe chránit před jeho nástrahami?

Hru Interland vyvinuli programátoři společnosti Googlu, která ji spustila už v 21 jazykových mutacích. Je oficiálně určená dětem ve věku od 7 do 12 let a abyste si zahráli, potřebujete jen internetový prohlížeč.

Stránka vyzývá děti, aby prošly postupně čtyřmi základními lekcemi, které tvoří jednotlivé minihry. Během cesty se naučí, jak si poradit s hackery, phishery, kyberšikanou nebo sdílením informací na sociálních sítích.

Důležitost prevence v oblasti digitální bezpečnosti se zvyšuje s tím, jak roste využívání internetu u dětí. Průzkum agentury Ipsos ukázal během pandemie výrazný nárůst doby, kterou děti tráví na mobilu, tabletu nebo počítači. Pětina školáků denně prosurfuje čtyři a více hodin, další více než čtvrtina dvě až tři hodiny denně.

„Během karantény jsme sledovali zvýšené využívání internetu u dětí, což se potenciálně může přelít i do období prázdnin. Rozhodli jsme se proto urychleně převést do češtiny hru Interland, která již několik let úspěšně funguje v zahraničí,“ vysvětluje pro Radiožurnál Ingrid Popovič, která má v českém Googlu na starosti lokalizaci produktů týkajících se bezpečnosti.

Hru vítá i policie

Hru oceňuje také vedoucí projektu E-Bezpečí Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci. Ochrana osobních údajů v online prostředí, sdílení, online agrese, ale také například problematika odhalování pravdivých a nepravdivých informací na internetu jsou témata, která by podle něj měla patřit k základní internetové gramotnosti dětí.

„Velká část dětí, které se pohybují v online světě her a sociálních sítí, v online prostředí šíří nekontrolovaně své osobní údaje a citlivé informace. Nedokážou odhadnout, jak může být nevhodně nasdílená fotografie či video zneužito, třeba ke kyberšikaně a dalším rizikovým formám komunikace,“ popisuje Kopecký.

‚To fyzické se dalo, psychický nátlak byl hrozný.‘ Matka promluvila o kyberšikaně syna

Číst článek

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost navíc nedávno informoval, že v období karantény zaznamenal celkově asi třetinový nárůst počtu kybernetických incidentů. Novou hru od Googlu, která se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost u dětí, tak vítají i policisté.

„Z pohledu policie je žádoucí jakákoli preventivní aktivita, ve které se dítě přirozeným a nenásilným způsobem seznamuje se základními bezpečnostními zásadami,“ uvádí Václav Písecký, vedoucí oddělení kybernetické kriminality policie.

„Případy, kdy došlo k úniku a následnému zneužití citlivého údaje dítěte či dospělého k trestné činnosti, řeší policie velmi často,“ dodává.

Vojtěch Koval, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme