Výrobky čínských společností Huawei a ZTE jsou bezpečnostní hrozbou, varuje úřad pro kyberbezpečnost

Používání programů i zařízení čínských společností Huawei a ZTE je bezpečnostní hrozbou. Tvrdí to Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ten podle prohlášení k varování přistoupil i proto, že „Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru.“ Firma Huawei nařčení odmítá.

Brno (Aktualizováno: 18:17 17. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Huawei (ilustrační foto)

Logo Huawei (ilustrační foto) | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

„K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí, uvedl ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Čínská firma Huawei

  • po jihokorejském Samsungu je druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě,
  • je největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory,
  • do roku 2022 firma hodlá v Česku investovat 360 milionů dolarů (8,64 miliardy Kč) a vytvořit nepřímo více než 4000 nových pracovních míst,
  • některé západní země spolupráci s ní zcela zakázaly či ji omezují z obavy, že její výrobky mohou obsahovat špionážní software,
  • státy jako USA, Británie či Austrálie se obávají možných vazeb firmy na čínské vedení.

Čínské zákony podle něj vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách. Tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ dodal.

Jak Huawei, tak ZTE vedle poskytování počítačových a mobilních sítí rovněž vyrábí mobilní telefony.

„Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu,“ dodal Navrátil.

Varování USA i české BIS

Americké úřady přitom před používáním zařízení od společnosti Huawei už delší dobu varují. V únoru letošního roku například tajné služby CIA a NSA nabádaly americké občany, aby nepoužívali mobily od této společnosti. V listopadu USA varovaly své spojence, protože se podle Wall Street Journal obávají špionáže.

Americká vláda varuje před používáním zařízení od čínské firmy Huawei, obává se především špionáže

Číst článek

Podle sinologa Filipa Jirouše z projektu Sinopsis nejsou Američané jediní, kdo na rizika spojená s firmou Huawei upozorňuje. „Před používáním výrobků od firem, jako je Huawei,  dlouhodobě odrazuje i česká kontrarozvědka,“ řekl Radiožurnálu Jirouš.

Před čínskou špionáží varovala ve své výroční zprávě i Bezpečnostní informační služba (BIS). Ta uvedla, že v tuzemsku loni výrazně vzrostla intenzita činnosti čínských zpravodajců působících pod diplomatickým krytím.

Společnost Huawei jakékoli riziko pro národní bezpečnost odmítá. Stanovisko úřadu považuje za „pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoli důkazů“. „V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti,“ uvedli zástupci firmy ve vyjádření, které e-mailem zaslali Radiožurnálu. 

V Číně podle vyjádření společnosti Huawei neexistují žádná nařízení, která by nutila tuto či jinou společnost, aby do výrobků instalovala „back doors“. „Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila,“ uvedla PR manažerka Huawei Technologies Czech Magda Teresa Partyka. 

Úřad vlády i Hrad

Technologie společnosti přitom používá řada českých úřadů. Podle týdeníku Euro mají čínské mobilní telefony čeští vojáci a úředníci ministerstva obrany. Deník N informoval, že firma má otevřené dveře například na Pražském hradě, vládě ale i dalších úřadech.

Uspěly letecké radary i prodejce letenek Kiwi. České firmy vezou z Číny kontrakty za stovky milionů

Číst článek

Se zástupci společnosti jednala na začátku listopadu v Číně ministryně obchodu a průmyslu Marta Nováková. Tehdy uvedla, že některá technologická řešení, která jí společnost představila, by se dala využít i v české státní správě.

Memorandum o porozumění na listopadovém česko-čínském podnikatelském fóru v Šanghaji podepsala s Huawei společnost PPF miliardáře Petra Kellnera, pod kterou v Česku patří operátor O2.

Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a využívá je třetina světové populace. Pro české operátory je Huawei největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury.

Tereza Čemusová, Jakub Horáček, luc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme