Vláda nařídila 160 úřadům a podnikům vypracovat analýzu používání technologie Huawei a ZTE

Vláda uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských společností Huawei a ZTE, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jim v tom má neprodleně poskytnout nezbytnou součinnost. Ministři o tomto bodu jednali v utajeném režimu, výzva, která z něj vzešla, se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) týká jak státního, tak soukromého sektoru, celkem 160 úřadů a podniků.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Huawei (ilustrační foto)

Logo Huawei (ilustrační foto) | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Před vánočními svátky úřad pro kyberbezpečnost vydal varování před užíváním infrastruktury jmenovaných společností kvůli bezpečnostním rizikům s tím, že nemíří na běžné uživatele. Dotýká se primárně informačních a komunikačních systémů subjektů, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti.

Čínský velvyslanec o naší schůzce lhal, prohlásil Babiš. Zatím neřekl, zda bude chtít omluvu

Číst článek

Vláda tehdy po úřadu žádala metodický dokument, podle kterého mají úřady postupovat. V pondělí podle Babiše kabinet metodiku obdržel a bude na jednotlivých úřadech, aby analýzu provedly.

Celkově se podle Babiše jedná o 160 státních úřadů, samospráv a soukromých podniků. „To ale neznamená, že každý z nich používá tyto technologie,“ podotkl premiér.

Kvůli záležitosti se před Vánocemi setkal premiér s čínským velvyslancem na jeho žádost. Čínská ambasáda poté oznámila, že ji Babiš ujistil, že vyjádření NÚKIB není stanoviskem vlády. Babiš v neděli prohlásil, že čínský velvyslanec o obsahu schůzky lhal. Ve čtvrtek se s velvyslancem sejde ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Varování tajných služeb

Před Čínou loni koncem roku varovaly i české tajné služby. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) byli v roce 2017 výrazně aktivnější čínští zpravodajci, kteří působí pod diplomatickým krytím, a nátlakové metody k prosazování čínských zájmů využívali i kariérní diplomaté.

Ostré a nevhodné, hodnotí čínské prohlášení k Huawei Svoboda. Česko musí chránit svou bezpečnost

Číst článek

Vojenské zpravodajství uvedlo, že čínský projekt Hedvábné stezky bude pro Evropskou unii zdrojem rostoucích obav.

Sinologové z portálu Sinopsis.cz varovali před tím, aby se zařízení čínských firem staly páteřní technologií budoucí mobilní sítě 5G.

Za kritickou infrastrukturu se považují systémy nebo služby, jejichž nefunkčnost by měla závažný dopad na bezpečnost státu, ekonomiku, veřejnou správu a zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva. Jedná se třeba o elektrárny, teplárny, rozvody energií a vody, telekomunikační a informační systémy nebo zdravotnická zařízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme