Problém pro raketovou obranu USA? Čína otestovala hypersonickou raketu, píše list Financial Times

Čína v srpnu měla testovat hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož. Podle listu Financial Times obletěla raketa Zemi na nízké oběžné dráze, a pak se zaměřila na cíl. Test podle zdrojů Financial Times zaskočil americké tajné služby. Čínské ministerstvo zahraničí k tomu v pondělí uvedlo, že nešlo o test hypersonické zbraně, nýbrž vesmírné rakety. Americký ministr obrany Lloyd Austin prohlásil, že Washington vývoj zbraní v Číně sleduje.

Peking/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína v srpnu testovala hypersonickou raketu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Raketa podle tří obeznámených zdrojů Financial Times cíl minula asi o 30 kilometrů, avšak další zdroje test hodnotí jako důkaz čínského pokroku ve vývoji těchto zbraní. Čínská raketa je podle nich pokročilejší, než američtí představitelé počítali. „Netušíme, jak to dokázali,“ citoval Financial Times jeden ze zdrojů.

Nadzvukové zbraně vyvíjejí USA, Rusko, Čína a další státy. Střely vynáší do vesmíru raketa, Zemi oblétávají na oběžné dráze rychlostí pětkrát převyšující rychlost zvuku. Jsou ale pomalejší než balistické střely. Neletí podle Financial Times na pevně dané parabolické dráze jako balistické střely, ale jsou řiditelné, což komplikuje jejich odhalení.

Problém pro americkou obranu

O čínském testu nevěděl ani odborník na čínské jaderné zbraně Taylor Fravel. Nyní řekl, že čínská atomová hypersonická střela „znehodnocuje“ americké raketové obranné systémy navržené ke zničení blížících se balistických střel.

„Letí na nižší dráze a mohou za letu manévrovat, což komplikuje jejich odhalení a zničení,“ popsal Fravel, který přednáší na Massachussetském technologickém institutu. Test podle něj ještě neznamená, že je Čína schopná tyto střely rozmístit. Jejich vývoj a rozmístění by měl podle Fravela „destabilizující“ vliv.

Kim opět rozjíždí raketové testy. Chce přilákat pozornost světa i konkurovat jižnímu sousedovi

Číst článek

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve Tbilisi řekl, že Washington vývoj pokročilých zbraní v Číně pečlivě sleduje. Informaci o údajném testu hypersonické střely ale nechal bez komentáře.

Financial Times připomíná, že se napětí mezi USA a Čínou zvyšuje, protože administrativa prezidenta Joea Bidena vůči Pekingu zaujala tvrdý postoj. Peking považuje jednání Washingtonu za otevřeně nepřátelské.

Republikánský člen branného výboru Sněmovny reprezentantů Michael Gallagher míní, že test by měl být pochopen jako „výzva k akci“. Čínská armáda „zvyšuje schopnost oslabit naši raketovou obranu a ohrožuje Ameriku možností zaútočit na ni konvenčními i jadernými zbraněmi“.

„Ještě znepokojivější je fakt, že k čínskému hypersonickému programu přispěla americká technologie,“ podotkl.

Americká armáda nedávno upozornila na zvyšující se jadernou kapacitu Číny, protože satelitní snímky ukazují, že Čína buduje přes 200 sil pro mezikontinentální střely. Čínu neváže žádná dohoda o zbrojní kontrole a není ochotná jednat s USA o svém jaderném arzenálu.

‚Rutinní test‘

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien v pondělí k informaci listu Financial Times řekl, že „nešlo o střelu, ale o vesmírnou raketu“. Byl to podle něj „rutinní test“ technologie, která má umožnit opakované použití tohoto vesmírného prostředku.

„Význam testů opakovaného použití spočívá v tom, že lidé mohou získat levnou a vyhovující metodu letů do vesmíru a zpět“. Čao dodal, že podobné testy provádí i další společnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme