Nabídka drog a zveřejňování zločinů. Část uživatelů instagramu porušuje zákon, sledují je tisíce dětí

Mladiství na sociální síti Instagram obdivují uživatele, kteří se chlubí zločiny či přestupky. Někteří nabízí drogy, řídí nebezpečnou rychlostí a natáčí se u toho, jiní hrozí lidem nožem – a sledují je tisíce mladých, píše úterní Mf Dnes. Jako příklad uvádí mladíka, který na instagramu vystupuje pod přezdívkou Angry Dany. Ten podle deníku v pražském metru okrádá cestující o stovky korun pomocí přenosného terminálu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přihlašovací stránka sociální sítě instagram. (Ilustrační snímek)

Samy sociální sítě spolupracují s policií, jen pokud mají pocit, že by nějaký příspěvek mohl vést k ohrožení na životě. Ilustrační foto | Foto: Fancycrave | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Omamné látky většinou uživatelé nabízí skrz takzvané stories, dočasné příspěvky, které po čtyřiadvaceti hodinách zmizí. Právě kvůli jejich dočasnosti je pro policii obtížné s fenoménem nabízení drog přes instagram bojovat, upozorňuje Mf Dnes.

Instagram bez lajků? Sociální síť bude testovat verzi, která má ze sítě udělat méně soutěživé prostředí

Číst článek

Policie navíc nemá orgán určený ke sledování sociálních sítí. Pokud by drogy nabízela větší skupina lidí, situaci by sledovala Národní centrála proti organizovanému zločinu. K tomu ale dochází zřídka.

Sítě a zločin

„Policejní prezidium nemá orgán na sledování sociálních sítí. Kriminalita na internetu a její pachatelé spadají pod jednotlivé místní služebny v místě, kde k ní dochází. V případě, že jde o větší skupinu lidí, přebírá situaci Národní centrála proti organizovanému zločinu,“ uvedla pro deník mluvčí Policejního prezidia Eva Kropáčová.

Mf Dnes připomíná případ devatenáctiletého mladíka z Jablonce nad Nisou, který na twitteru napsal, že půjde vystřílet školu. Policie poté zahájila jeho trestní stíhání. Samy sociální sítě spolupracují s policií, jen pokud mají pocit, že by nějaký příspěvek mohl vést k ohrožení na životě.

Statistiky odhalené kriminality podle Kropáčové na sociálních sítích neexistují. Policie separátně takové činy nesleduje.

mus, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme