Nedostatek čipů může trvat i několik let, přiznal šéf Intelu. Problémy mají výrobci elektroniky i aut

Vyřešení globálního nedostatku čipů, který narušuje výrobu automobilů či spotřební elektroniky, by mohlo trvat i několik let. Na virtuální konferenci v rámci veletrhu Computex to řekl šéf americké společnosti Intel Pat Gelsinger. Veletrh se koná v tchajwanské metropoli Tchaj-pej a Intel patří k hlavním světovým výrobcům čipů.

Tchaj-pej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost Intel je novým partnerem Mezinárodního olympijského výboru.

Problémy s nedostatkem čipů zasáhly výrobce automobilů a spotřební elektroniky po celém světě | Zdroj: Reuters

Rozmach práce z domova a vzdělávání přes internet v době pandemie podle Gelsingera vedl k „explozivnímu růstu v oblasti polovodičů“, který vyvolal velké napětí v dodavatelském řetězci.

Českému průmyslu chybí plasty, kovy a čipy. Cena aut by se kvůli tomu mohla zvýšit

Číst článek

„Ačkoli toto odvětví podniká kroky k řešení krátkodobých problémů, mohlo by trvat i několik let, než se vyřeší nedostatek produkčních kapacit, surovin a součástek,“ uvedl šéf Intelu, kterého citovala agentura Reuters.

Gelsinger už v dubnovém rozhovoru s listem The Washington Post varoval, že nedostatek čipů zřejmě poleví až za několik let. V březnu Intel oznámil, že investuje 20 miliard dolarů (zhruba 418 miliard korun) do rozšíření výrobních kapacit. Firma v rámci těchto investic postaví dvě nové továrny v Arizoně.

„Plánujeme expandovat do dalších lokalit v USA a v Evropě, abychom zajistili udržitelný a bezpečný dodavatelský řetězec,“ uvedl Gelsinger. Žádné další podrobnosti k tomu ale neposkytl.

Problémy s nedostatkem čipů zasáhly výrobce automobilů po celém světě, včetně české automobilky Škoda Auto. Poradenská společnost Roland Berger v dubnu předpověděla, že tyto problémy budou přetrvávat ještě dlouho po roce 2021. Upozornila také, že v důsledku elektrifikace vozidel a automatizace řízení se do roku 2025 poptávka po čipech ze strany automobilového průmyslu výrazně zvýší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme