Jak šťastný je váš pes? A jsou vaše prasata ve stresu? Obojky s připojením na internet jsou hitem

Internet je informační nezbytnost dnešní doby. Řada lidí si bez něj nedokáže představit život a řada firem, služeb nebo institucí by bez něj už ani nemohla fungovat. Internet ale není jen pro lidi. Pomalu jsme si už zvykli na internet věcí, teď ale přichází internet zvířat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nositelné technologie pro zvířata

Nositelné technologie pro zvířata | Zdroj: Repro YouTube

Představa psů a koček surfujících na notebooku, která se někomu mohla vybavit, je od reality poněkud vzdálená. Internet zvířat je podobně jako internet věcí výraz pro zařízení připojená na internet, která na sobě nosí zvířata.

Takzvané wearables fungují už delší dobu u lidí. Jsou to nejčastěji různé náramky nebo hodinky se senzory, které umí sledovat například teplotu, krevní tlak nebo srdeční tep. Používají je často sportovci, aby získali informace potřebné ke zlepšení svých výkonů. Na stejném principu fungují i wearables pro zvířata, o které aktuálně roste zájem.

Různé obojky, které umožní sledování domácích zvířat v reálném čase pomocí GPS, můžou nosit třeba psi nebo kočky. Daleko zajímavější je ale využití pro průmyslové chovatele. Sledování velkých počtů zvířat je totiž obtížné a někdy i nemožné.

Vhodné je jak pro zvířata chovaná v ohradách jako ovce nebo skot, tak i pro zvířata v halách – prasata nebo kuřata. Mnoho technologických firem se teď proto soustředí na vývoj systémů, které budou chovatelům pomáhat. Informace si zobrazí v počítači nebo na chytrém telefonu.

Ukázkovým případem může být elektronický pastevec od firmy eSheppard, nebo neviditelný ohradník Nofence. Šéf firmy Oscar Hovde Berntsen vysvětluje, že zvířata díky němu mají větší svobodu. Dostanou na krk zařízení, které je připojené na GPS a internet, a majitel tak má přehled o tom, kde zvířata jsou. Může jim navíc vyhradit prostor například svého pozemku.

Pokud se ovce dostane poblíž, dostane od obojku zvukový signál, aby dál nechodila. Když se vydá dál, přidá i slabý elektrický šok. Farmář přitom nemusí stavět žádný plot. Krabička se simkartou má i solární panel a tak nevyžaduje velkou údržbu. Existují i senzory do uší, které krávám umí změřit teplotu a zjistí, zda nejsou nemocné.

Čipy na pařáty dostávají třeba kuřata. V halových velkochovech, kde nejsou zavřená v klecích, je často složité najít nemocného jedince. Na malém prostoru se pohybují tisíce pípajících opeřených koulí, které vypadají jedna jako druhá. A elektronika může pomáhat i chovatelům prasat.

Podle zástupce startupu Swine tech jsou selata šťastná - na rozdíl od osmdesáti milionů jiných malých čuníků, které každý rok zalehnou jejich matky ve Spojených státech. Selata totiž mají ráda teplo a tulí se k matkám, které je ale často nechtěně zalehávají. Jejich řešení dokáže sledovat teplotu selat a dokonce i jejich kvíkání a zjistit tak, zda náhodou nejsou v nebezpečí.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme