Za 15 let bez připojení? Stoupání mořské hladiny ohrožuje internetovou síť, varují vědci

Klimatické změny můžou podle vědců z oregonské univerzity způsobit rozsáhlý výpadek internetu. Vyplývá to ze studie, kterou představili na konferenci v Montrealu.

Oregon Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli stoupající hladině oceánů může zkolabovat internet, varují vědci z amerického Oregonu. | Foto: Cristina Munteanu | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Vědci tvrdí, že internetovou síť ohrožuje stoupání mořské hladiny. Odhadují, že pokud se voda zvedne zhruba o 30 centimetrů, zaplaví asi 6000 kilometrů optických kabelů a 1000 hardwarových center.

Jenže podzemní kabely na rozdíl od těch podmořských nejsou vodotěsné, a internetu proto hrozí výpadek. Studie počítá, že taková situace by mohla nastat za 15 let.

„Velká část infrastruktury byla postavena přímo u pobřeží, takže stačí, aby mořská hladina vystoupala o pár palců nebo stop a budou pod vodou,“ cituje National Geographic spoluautora studie Paula Barforda z výzkumné univerzity ve Wisconsinu.

Ohrožena jsou zejména přímořská města, například New York nebo Miami. Živelní katastrofy způsobené změnou klimatu už v minulosti internetovou síť výrazně zasáhly. Například loni se  kvůli hurikánu Irma ocitl bez připojení milion lidí na Floridě.

Barbora Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme