Apple spustí novou samoobslužnou službu. Majitelé iPhonů si budou moct opravovat svá zařízení sami

Majitelé iPhonů si už brzy budou moct své přístroje opravovat sami. Americká společnost Apple totiž vstupuje do nové éry. Svým zákazníkům chce umožnit něco, co bylo ještě donedávna nemyslitelné - běžné domácí opravy.

Cupertino (Kalifornie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Apple

Nový program chce Apple spustit počátkem příštího roku. Zatím se to týká jen modelů iPhone 12 a 13 | Zdroj: Reuters

Zpočátku majitelé telefonů budou moct provádět nejběžnější opravy jako výměna prasklého displeje, výměna baterie nebo opravy fotoaparátu. Půjde ale jen o hardwarové opravy, zásahy do softwaru rozhodně možné nebudou.

Novinku Apple nazývá Self Service Repair tedy něco jako samoobslužné opravy. A fungovat to má následovně. Na svém webu Apple pro domácí kutily zpřístupní podrobné návody, jak co opravit či vyměnit a současně dá ve speciálním obchodě do prodeje potřebné nástroje a náhradní díly.

Zatím to budou jen komponenty pro ty nejběžnější opravy, postupně má ale součástek přibývat. Počítá se s tím, že tam bude až dvě stě druhů všemožných dílů a nástrojů.

Nový program chce Apple spustit počátkem příštího roku. Zatím se to týká jen modelů iPhone 12 a 13. Postupně se ale samoobsluha rozšíří i na opravy počítačů Mac s čipy od Applu M1. Ze začátku to bude fungovat jen ve Spojených státech, během roku pak bude Apple opravy umožňovat i v dalších zemích světa.

Podpora recyklace

Jak uvádí server CNN, ceny zatím firma neoznámila, naznačila jen, že budou pro koncové uživatele stejné jako třeba pro servisy mobilů. Apple chce dokonce podpořit recyklaci. Když prý firmě použité součástky vrátíte, získáte za ně kredit na další nákup.

Společnost Apple dosud fungovala dost uzavřeně. Současně se mění z několika důvodů. Zaprvé je tu stále větší tlak světových regulátorů. Možnost snadnějších a přístupnějších oprav prosazuje Evropská unie, britské úřady i třeba vláda Spojených států.

Ale nejde jen o úřady. Stále větší tlak na výrobce všeho možného vyvíjejí dlouhodobě také zastánci hnutí „právo na opravu“ - jedním z nich je i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak.

Ten už před časem zveřejnil video, kde říká, že se firma musí lidem více otevřít - bez světa otevřených technologií by prý ani Apple nikdy nevznikl. A pak je tu ještě další důvod. Zpřístupnění originálních součástek a oficiálních manuálů má také zastavit používání padělků, náhražek a šíření nedůvěryhodných návodů.

,Čím déle, tím lépe‘

No a nakonec je tu samozřejmě ekologie. Nejekologičtější mobil, je totiž ten, co právě máte. Čím déle ho máte, tím lépe. A opravy životnost přístroje rozhodně prodlouží.

S reakcí na opravářskou samoobsluhu rychle přispěchal například populární web iFixit - zaměřený na online opravy. Zveřejnil ji na Twitteru a je lehce jízlivá. Píše se tam, že je skvělé, že Apple konečně uznal věc, kterou lidi už dávno vědí a to, že na opravu iPhonu je dostatečným géniem úplně každý.

Pokud se někdo na opravu svého iPhonu sám necítí, nemusí se bát. Apple ujišťuje, že počty servisů a smluvních opravářů snižovat nebude.

Jakub Lucký, pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme