Ve Francii vypnuli první reaktor nejstarší jaderné elektrárny. Vyráběla elektřinu pro 400 tisíc lidí

Patřila mezi nejmodernější své doby. V sobotu po více než 40 letech vypnuli její první reaktor. Řeč je o nejstarší francouzské jaderné elektrárně Fessenheim. Její odstávka a postupná demontáž je součástí vládního plánu energetické transformace. Do roku 2035 chce francouzská vláda odstavit celkem 14 reaktorů a zaměřit se na obnovitelné zdroje.

Fessenheim (Francie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Fessenheim.

Jaderná elektrárna Fessenheim. | Foto: Florival fr | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0,©

Jadernou elektrárnu Fessenheim začali stavět v roce 1970 na francouzsko-německé hranici na břehu Rýna. Projekt byl součástí budování Velkého alsaského kanálu, ze kterého elektrárna čerpala vodu na chlazení. O konci elektrárny mluvil už bývalý francouzský prezident Francois Hollande. Chtěl, aby elektrárnu vypnuli v roce 2016.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Francii vypnuli první reaktor nejstarší jaderné elektrárny Fessenheim.

Termín se nepodařilo splnit. Proti odstávce elektrárny se postavilo například město Fessenheim. „Skutečná energetická transformace neznamená opustit jádro ale fosilní paliva. Všichni bychom si to měli uvědomit, jestliže chceme, aby lidstvo nakonec zvítězilo,“ popsal televizi France 3 starosta Claude Brender.

Podle něj vláda nepředstavila vhodný projekt, jak ekonomicky stabilizovat region po vypnutí elektrárny, která zaměstnávala stovky lidí. „Chybí tu finanční prostředky a je velký rozdíl mezi politickými projevy a realitou,“ dodal.

Za vypnutí elektrárny bojovali zelení europoslanci i ekologičtí aktivisté z Francie, Německa i Švýcarska.

‚Nebezpečená elektrárna‘

Na různé vady poukazovali i někteří francouzští odborníci. „Tahle elektrárna je velmi nebezpečná. Ohrožují ji záplavy i zemětřesení. Všichni říkají, že se na tomto místě nikdy neměla postavit,“ řekl už dříve rádiu France Info jaderný fyzik Bernard Laponche.

V uplynulých letech se elektrárna potýkala s několika haváriemi, měla poškozený elektrický systém, mikrotrhliny na poklopu jaderného reaktoru a znečišťovala vodu. Jaderná elektrárna vyráběla elektřinu pro 400 tisíc francouzských domácností.

Dobrodružství fotovoltaiky. Proč se ze solární naděje stala zatracovaná cesta české energetiky?

Číst článek

Její postupná demontáž potrvá 20 let. Francouzská vláda teď hledá způsob, jak energii z Fessenheimu nahradit, „Nezvolili mě na základě programu opustit jadernou energii ale omezit ji o 50 procent v našem energetickém mixu. A za tím budu stát. Do roku 2035 vypneme čtrnáct jaderných reaktorů o výkonu 900 megawattů,“ zdůrazňoval už před dvěma lety francouzský prezident Emmanuel Macron.

Jeho vláda chce do roku 2022 zavřít všechny uhelné elektrárny a zaměřit se hlavně na obnovitelné zdroje. „Do roku 2030 ztrojnásobíme energii vyrobenou z pozemních větrných elektráren a zpětinásobíme energii vyrobenou ze slunce,“ řekl Macron.

Francouzská vláda se chce taky zaměřit na vodní větrné elektrárny. První park o 80 větrných turbínách má vzniknout do roku 2022 na pobřeží Atlantského oceánu nedaleko přístavu Saint-Nazaire.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme