Jak zahnat na pláži žízeň když vám dojde pití? V Estonsku za vámi může sklenice sama doletět

Co dělat, když vám na pláži dojde pití a osvěžení v baru je daleko? Komu se nechce trmácet, tomu by se mohl líbit nápad estonského start-upu. Ten spustil pilotní projekt, ve kterém by nápoje měly roznášet drony. Bezpilotní letouny s pitím zatím létají u vody v městečku na jihu Estonska.

Tento článek je více než rok starý.

Tallinn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dron donáší pití na pláži v Estonsku.

Dron donáší pití na pláži v Estonsku. | Zdroj: Youtube, Reuters

Drony místo číšníků zatím letecky rozvážejí vychlazené pití na veřejné pláži u jezera kousek od jihoestonského Viljandi.

„K placení využíváme mobilní telefony. Pošlete SMSku a jakmile obdržíme objednávku, naložíme dron. Během dalších pěti minut dron doručí vychlazené pití na přistávací plošinu na pláži," vysvětluje vývojář Mihkel Ilp.

Plošina se jmenuje CleverNest - chytré hnízdo, je obehnaná síťovým plotem a uprostřed má cosi mezi sloupkem a automatem na kávu. Doručení vypadá tak, že dron přiletí dva metry nad vysoký sloupek a láhev s nápojem upustí do dutiny automatu.

Až když odletí, můžou si žíznivci dojít pro své pití. A to kvůli bezpečnosti, aby v případě nehody dron nikoho nezranil.

Plošiny jsou od sebe vzdálené vždy asi 500 metrů a drony do nich létají z nedaleké logistické základny. Pilotní projekt zatím poběží dva týdny. Firma chce službu spustit i jinde ve světě, podle jejího vedení zatím čeká na legislativu, která dovolí, aby zásilkovou službu prováděly stoje.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme