Jak zahnat na pláži žízeň když vám dojde pití? V Estonsku za vámi může sklenice sama doletět

Co dělat, když vám na pláži dojde pití a osvěžení v baru je daleko? Komu se nechce trmácet, tomu by se mohl líbit nápad estonského start-upu. Ten spustil pilotní projekt, ve kterém by nápoje měly roznášet drony. Bezpilotní letouny s pitím zatím létají u vody v městečku na jihu Estonska.

Tallinn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dron donáší pití na pláži v Estonsku. | Foto: Reuters | Zdroj: Youtube

Drony místo číšníků zatím letecky rozvážejí vychlazené pití na veřejné pláži u jezera kousek od jihoestonského Viljandi.

„K placení využíváme mobilní telefony. Pošlete SMSku a jakmile obdržíme objednávku, naložíme dron. Během dalších pěti minut dron doručí vychlazené pití na přistávací plošinu na pláži," vysvětluje vývojář Mihkel Ilp.

Plošina se jmenuje CleverNest - chytré hnízdo, je obehnaná síťovým plotem a uprostřed má cosi mezi sloupkem a automatem na kávu. Doručení vypadá tak, že dron přiletí dva metry nad vysoký sloupek a láhev s nápojem upustí do dutiny automatu.

Až když odletí, můžou si žíznivci dojít pro své pití. A to kvůli bezpečnosti, aby v případě nehody dron nikoho nezranil.

Plošiny jsou od sebe vzdálené vždy asi 500 metrů a drony do nich létají z nedaleké logistické základny. Pilotní projekt zatím poběží dva týdny. Firma chce službu spustit i jinde ve světě, podle jejího vedení zatím čeká na legislativu, která dovolí, aby zásilkovou službu prováděly stoje.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme