První ze střední Evropy. Do internetové síně slávy se dostal ‚otec českého internetu‘ Jan Gruntorád

První člen internetové síně slávy ze zemí střední a východní Evropy. Přízvisko, které od úterý může používat zakladatel a dlouholetý ředitel celostátní akademické sítě CESNET Jan Gruntorád. Ocenění mu udělila organizace Internet Society, která ho předává za mimořádné zásluhy v oblasti internetu už od roku 2012. O Gruntorádovi ve vysílání Radiožurnálu mluvil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Gruntorád, jeden z českých prúkopníků internetu a čerstvý člen Internetové síně slávy

Jan Gruntorád, jeden z českých prúkopníků internetu a čerstvý člen Internetové síně slávy | Foto: Michal Růžička/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Mohl byste na začátek stručně říct, kdo je Jan Gruntorád?
Jan Gruntorád je pro lidi, kteří se starají o českou internetovou infrastrukturu, skutečně takovým otcem internetu. Už v roce 1990 byl u prvního připojení tehdejšího Československa do nějakých osmi sítí, které propojily tehdejší Evropu. To byla akademická síť EARN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor o Janu Gruntorádovi

A potom, přesně 13. února 1992, byl u připojení Československa k síti TCP/IP, neboli k internetu. Takže je to skutečně významná postava.

Inicioval i založení několika dalších institucí. Jedním z nich bylo třeba vznik propojovacího uzlu NIC.CZ v Praze anebo právě správce národní domény CZ.NIC, pro kterého pracuji.

Průkopník internetu v Česku – čím si tedy podle vás konkrétně to ocenění zasloužil?
Myslím si, že jednak proto, že byl skutečně velmi významnou postavou v Čechách, ale měl i mezinárodní rozsah. Podílel se na vzniku sdružení, které zahrnovalo akademické sítě střední a východní Evropy. Pracoval i na rozšiřování internetu na Kavkaze nebo v Ázerbájdžánu. Snažil se tu českou zkušenost předávat i dále, hlavně řekněme směrem na východ, kde v té době internet ještě nebyl tak rozvinutý.

Země Evropské unie se chystají dohodnout na ‚revoluci v online službách‘. Otiskli se do ní i Češi

Číst článek

O jak prestižní cenu vlastně jde? Dá se to přirovnat k nějakému ocenění třeba z oblasti sportu nebo umění?
Pojďme se na to podívat čísly. Zatím je oceněných 135 lidí planety, takže to není moc. Mezi nimi jsou skutečně ti největší zakladatelé internetu, jako třeba otec internetu Vint Cerf a podobně. Je to skutečně velice prestižní ocenění.

Mimochodem, Jan Gruntorád ve své řeči, když byl uveden do síně slávy, zmiňoval, že Vint Cert pro něj byl velkou inspirací. Oni se spolu potkali, potom i pracovali a dodnes jsou dobří přátelé. Takže je to skutečně významné ocenění, nerozdává se každý rok. Třeba loni vůbec nic takového neproběhlo. Je to velká čest pro Jana Gruntoráda osobně a určitě i pro Českou republiku.

Napomáhá uvedení Jana Gruntoráda do internetové síně slávy tomu, jak je České republiky vnímána ve světě, co se v oblasti internetu týče?
Nepochybně. Jak už bylo řečeno: je to poprvé, kdy byl někdo z regionu postkomunistické Evropy uveden do této síně slávy. Takže je to velká věc i pro celý region. Rozhodně to zviditelňuje Českou republiku i všechny instituce, za kterými pan Grundtorád stál nebo dodnes ještě stojí.

Vít Andrle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme